R e k l a m a

Czym różni się aerial silks od aerial jogi?

R e k l a m a

Akrobatyka w powietrzu staje się coraz bardziej popularna, ale w gąszczu nazw aerial łatwo się pogubić. Właśnie dlatego przyglądamy się dwóm najczęściej wybieranym dyscyplinom w tej kategorii: aerial silks i aerial joga. Czym się od siebie różnią i na czym polegają?

Czym jest aerial?

Aerial to bardzo potoczne określenie dla aerial dance, czyli dosłownie tańca w powietrzu. Do tej dziedziny zaliczamy kilka dyscyplin, które mają jeden element wspólny: zawieszony w powietrzu rekwizyt np. koło, chustę, hamak. Akrobacje i ćwiczenia wykonuje się właśnie na nim, często w postaci sekwencji i układów choreograficznych.

Aerial silks – taniec na szarfie

Rekwizytami, które wykorzystujemy na treningu aerial silks, są chusty do ćwiczeń. To długie, wiszące szarfy ze specjalnego, wytrzymałego materiału dostosowanego do akrobatyki powietrznej. Ćwiczący wspina się po nich, owija wokół nich i wykonuje efektowne przejścia. By było to możliwe, trzeba zaangażować do pracy całe ciało, zatem aerial silks kojarzone jest ze szczupłą, wyrzeźbioną sylwetką i silnymi mięśniami. Warto jednak pamiętać, że pierwsze treningi to przede wszystkim nauka węzłów i oswajanie się z ćwiczeniami na wysokości. Skomplikowane akrobacje wprowadzane są później.

Aerial joga – joga na hamakach

Aerial joga to połączenie jogi z akrobatyką powietrzną. Ćwiczenia (asany) wykonywane są na specjalnym hamaku, który po podwieszeniu wyglądem przypomina kokon. Można do niego wejść, zawiesić się na nim, oprzeć tylko nogi, ręce itp.

Warto podkreślić, że wbrew pozorom hamak do aerial jogi nie utrudnia praktyki. To rekwizyt, który odciąża stawy i w związku z tym ułatwia wykonanie niektórych asan. Dodatkowo ćwiczenia na nim mogą być zarówno bardziej spokojne, jak i dynamiczne, więc daje duże możliwości.

Chusta czy hamak – co lepsze?

Najlepszy będzie ten sport, który dopasujesz do swoich upodobań, a jeśli nie masz żadnych preferencji – przetestuj obie dyscypliny. Podpowiemy, że zazwyczaj aerial silks wybierają te osoby, które wolą bardziej dynamiczne, wytrzymałościowe ćwiczenia. Natomiast aerial joga cieszy się popularnością zwłaszcza wśród ludzi, którzy mieli już styczność z klasyczną jogą i lubią tę formę ćwiczeń.

Inne dyscypliny aerial

Istnieją również inne rekwizyty wykorzystywane w akrobatyce powietrznej. Bardzo popularny w naszym kraju jest np. aerial hoop, czyli koło cyrkowe. To stalowa obręcz podwieszona do sufitu, na wysokości brody użytkownika lub wyżej. Ćwiczenia na kole są mniej wymagające siłowo od tych na szarfie, ale wyglądają równie efektownie i również są dobrą zabawą.

Do sportów aerial zaliczamy także akrobacje na trapezach czy sześcianach. Z takich rekwizytów korzystają zwykle osoby bardziej doświadczone i można je najczęściej spotkać na różnego rodzaju pokazach. Wymagają dużo siły i doświadczenia w ćwiczeniach w powietrzu.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

7,777fanówPolub nas
780obserwującychObserwuj
7obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx