R e k l a m a

Ważna zmiana na rynku walutowym. Dolar pozostanie droższy od euro na dłużej?

R e k l a m a

Przez wiele lat euro było walutą zdecydowanie droższą aniżeli dolar amerykański. Wraz z wybuchem wojny, wzrostem inflacji oraz postępującym kryzysem energetycznym wiele się jednak zmieniło. Obecnie to dolar stał się walutą droższą od euro, co sprawia, że w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się kolejnego wzrostu cen. Jak wygląda obecna sytuacja na rynku walutowym? Szereg istotnych informacji na ten temat prezentujemy w poniższym artykule.

Kurs pary walutowej EUR/USD – duże zmiany 

Obecny kurs EUR/USD jest na bardzo niskim poziomie – zdecydowanie najniższym od prawie 20 lat. Amerykańska waluta od kilku tygodni jest wyceniana wyżej niż euro, co w przeszłości zdarzyło się jedynie raz. Co powoduje, że obecnie rynek walutowy przeżywa tak duże zawirowania? 

Warto wskazać na wydarzenia z niedawnej przeszłości. Wybuch pandemii, rosnąca inflacja, kryzys energetyczny i w końcu wojna na Ukrainie – wszystkie te elementy powodują, że mamy do czynienia ze sporymi wahaniami na światowych rynkach. Nie ma zatem się co dziwić, że kursy walut zmieniają się w dość szybkim tempie. Na koniec września kurs eurodolara, czyli pary EUR/USD – jest to najważniejsza para walutowa na świecie – wyniósł 0,98. 

W ten sposób doszło do istotnego przełamania parytetu. Wcześniej przez wiele miesięcy notowania były bardziej zbliżone do 1. Eurodolar uplasował się teraz na najniższym poziomie od prawie 20 lat, co rodzi wiele pytań odnośnie tego, jakie będą kursy tych dwóch walut w najbliższych tygodniach, miesiącach i latach. Ekonomiści podkreślają, że dolar posiada znacznie więcej mocnych stron aniżeli euro. To z kolei może poskutkować tym, że w związku z wysokimi notowaniami amerykańskiej waluty walka z inflacją w Europie może być utrudniona. Wynika z tego, że wielu europejskich przedsiębiorców rozlicza się z kontrahentami z Ameryki w dolarze, co powoduje, że będą musieli podnieść ceny, by zrekompensować sobie straty wynikające z faktu, iż kurs dolara szybuje do góry. 

To pierwsza sytuacja od 2003 roku 

Warto przypomnieć, że kilkanaście miesięcy temu eurodolar plasował się na poziomie 1,20. Wówczas kurs euro w naszym kraju wynosił około 4,50, zaś za dolara musieliśmy zapłacić 3,70 zł. Spadek kursu eurodolara w pierwszej kolejności spowodował, że najpierw zrównały się wyceny oby walut, zaś teraz mamy do czynienia z odwróceniem tych proporcji. Dolar zyskuje na wartości, podczas gdy euro traci. 

Okazuje się, że przez wiele lat euro było wyceniane lepiej niż dolar. Taka sytuacja miała miejsce od 2003 roku. Jedynie od końca 1999 r. przez okres trzech lat to dolar był walutą droższą. 

Czeka nas wzrost inflacji w Europie?

Przełamanie parytetu na eurodolarze to istotny moment dla analityków walutowych, jednak w jaki sposób przełoży się to na życie zwykłych ludzi? Okazuje się, że słabnięcie euro będzie miało wpływ na wystąpienie zjawiska tzw. importowanej inflacji. Słabość waluty danego kraju ma na to ogromny wpływ. Z kolei silny dolar będzie oznaczał dla Stanów Zjednoczonych, że kraj ten szybciej poradzi sobie z postępującą inflacją. 

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

7,774fanówPolub nas
778obserwującychObserwuj
6obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx