R e k l a m a

Jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe?

R e k l a m a

Wybierając studia, warto kierować się nie tylko swoimi zainteresowaniami, ale także dowiedzieć się, po jakich studiach dość łatwo jest znaleźć pracę i dobrze zarobić. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, po ukończeniu jakich studiów możesz liczyć na dobrą pensję oraz jakie kierunki sprawią, że nie będziesz miał problemu ze znalezieniem posady tuż po ukończeniu nauki.

Wybierając studia, warto kierować się nie tylko swoimi zainteresowaniami, ale także dowiedzieć się, po jakich studiach dość łatwo jest znaleźć pracę i dobrze zarobić. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, po ukończeniu jakich studiów możesz liczyć na dobrą pensję oraz jakie kierunki sprawią, że nie będziesz miał problemu ze znalezieniem posady tuż po ukończeniu nauki.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Po jakich kierunkach najłatwiej znaleźć pracę?

Od lat najłatwiej jest znaleźć pracę kończąc studia informatyczne, niektóre studia inżynierskie, a także te związane z finansami. Doceniane są:

  • finanse i rachunkowość,
  • analiza danych,
  • budownictwo,
  • automatyka i robotyka,

Jeżeli nie lubisz nauk ścisłych i jesteś humanistą, warto pamiętać, że stosunkowo łatwo jest znaleźć pracę po studiach pedagogicznych, a także kończąc filologię obcą.

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

Jeżeli twoim głównym celem jest otrzymanie dobrze płatnej pracy po studiach, najlepiej jest wybrać informatykę lub inny kierunek, który związany jest z nowoczesnymi technologiami. Ze względu na dynamiczny rozwój technologii, na rynku istnieje ciągłe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. To oznacza, że będziesz mógł negocjować dobre warunki zatrudnienia.

Specjalizacje, na które istnieje ogromne zapotrzebowanie, to:

  • cyberbezpieczeństwo,
  • programowanie gier komputerowych,
  • programowanie aplikacji biznesowych,
  • grafika komputerowa.

Warto tu zaznaczyć, że firmy coraz częściej zatrudniają grafików komputerowych i programistów bez ukończonych studiów wyższych, ale z odpowiednim zestawem umiejętności. Jeżeli więc nie masz możliwości ukończenia politechniki czy uniwersytetu, nadal masz szansę na zdobycie dobrze płatnej pracy.

Osoby po medycynie czy ekonomii także mogą liczyć na dość dobre zarobki, szczególnie, jeżeli ukończą specjalizacje, które w danym momencie są najbardziej poszukiwane. Coraz większe zapotrzebowanie jest także na osoby specjalizujące się w biotechnologii.

Jeżeli chodzi o duże korporacje, to ze względu na globalizację, coraz więcej firm poszukuje osób, które biegle władają co najmniej jednym językiem obcym. Warto więc wybrać filologię obcą i postawić na praktyczną naukę języka.

Humaniści i dobrze opłacane zawody

Choć od lat istnieje przekonanie, że po studiach humanistycznych nie ma przyszłości na rynku pracy, jest to błąd. Zależnie od ukończonego kierunku, absolwenci uniwersytetów nadal mogą zdobyć pracę. Osoby, które nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia, to wykwalifikowani pedagodzy, szczególnie ci, którzy ukończyli specjalizację, na przykład związaną z pracą z dziećmi autystycznymi. Brakuje też przedszkolanek oraz pracowników żłobków.

Ze względu na rosnącą świadomość społeczeństwa w kwestii zdrowia psychicznego, a także pandemię, jest coraz większe zapotrzebowanie na osoby, które ukończyły psychologię. Po takich studiach pracę można znaleźć zarówno w sektorze publicznym, jak i w znacznie lepiej opłacanym sektorze prywatnym. Dobrym wyborem będą więc takie kierunki jak psychologia kliniczna, psychologia biznesu, neuropsychologia.

Istnieje też dość spore zapotrzebowanie na prawników. Choć na początku kariery specjaliści tej branży raczej nie zarobią kokosów, w przyszłości ich stawki mogą być bardzo wysokie.

Humaniści są też często poszukiwani do pracy w korporacjach, ponieważ posiadają oni zestaw zbywalnych umiejętności miękkich, które mogą być łatwo dostosowane do danej pracy.

Umiejętności są bardzo ważne

Oprócz wykształcenia, pracodawcy patrzą przede wszystkim na umiejętności danej osoby. Nie zapomnij więc wpisać ich do swojego CV. Coraz częściej liczą się umiejętności miękkie, a pracodawcy są skłonni zatrudnić osobę bez doświadczenia i ją podszkolić, jeżeli posiada odpowiednie kompetencje. Pracodawcy poszukują osób otwartych na nowe wyzwania, odpornych na stres i takich, które potrafią pracować zarówno indywidualnie, jak i w grupie.

Na studiach warto też rozwijać swoje umiejętności z zakresu języków obcych, różnego rodzaju programów komputerowych, a także inwestować w rozwój kompetencji miękkich.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

7,962fanówPolub nas
789obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx