R e k l a m a

Wybór dobrej lokaty bankowej – co warto wiedzieć?

R e k l a m a

O lokacie bankowej z pewnością słyszał każdy, kto ma konto w banku. Jest to jeden z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów inwestowania. Banki często proponują klientom właśnie taką formę ulokowania oszczędności. Na rynku dostępne są jednak różne oferty lokat bankowych. Jak wybrać najlepszą lokatę bankową? Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tego produktu bankowego.

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to rodzaj usługi, oferowanej przez banki. Pozwala na ulokowanie oraz pomnożenie kapitału, pod warunkiem że bank zdeponuje środki na określony umową czas. Po upływie tego czasu klient odzyskuje środki wraz z naliczonymi odsetkami. Jest to dobry sposób na pozyskanie dodatkowych pieniędzy – właśnie z odsetek. Trzeba mieć jednak pewien kapitał. Więcej pomysłów na to, skąd wziąć dodatkową gotówkę znajdziesz tutaj: http://lokatowy.pl/skad-wziac-pieniadze-pomysly-na-dodatkowa-kase/.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jest to bezpieczny sposób inwestowania pieniędzy, ponieważ środki na lokacie są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Klient od razu zna także wysokość zysku (wskazuje na to oprocentowanie lokaty).

Należy jednak wspomnieć o tak zwanym podatku Belki, czyli podatku od dochodów kapitałowych (19%); zostanie on potrącony z odsetek przed wypłatą środków na konto klienta. Więcej informacji na temat lokat bankowych znajdziesz tutaj: lokatowy.pl.

Jak wybrać najlepsze lokaty bankowe?

Wybór odpowiedniej lokaty raczej nie nastręcza problemów. Warunki umów są jasno określone, a klient zna je od samego początku – podobnie jak swoje przyszłe zyski (o czym już wspominaliśmy). Niemniej warto wiedzieć, na jakie aspekty zwracać szczególną uwagę, dokonując wyboru lokaty. Przydatnym narzędziem jest także dostępny w sieci ranking lokat bankowych. Pozwala to porównać poszczególne parametry, bez konieczności samodzielnego przeglądania ofert.

Wybierając lokatę terminową, zwróć uwagę na takie parametry jak:

  • Nominalne oprocentowanie lokat – im wyższe oprocentowanie, tym wyższy będzie twój zysk z odsetek. Pamiętaj też, że dostępne są lokaty ze stałym oprocentowaniem i zmiennym oprocentowaniem.
  • Okres trwania lokaty – lokaty terminowe zwykle trwają od 1 miesiąca do 5 lat. Oczywiście im dłuższy okres, tym wyższy zysk. Bardzo często krótsze lokaty mają jednak wyższe oprocentowanie, a ponadto ich zaletą jest „zamrożenie” kapitału na krótszy czas. Trzeba zatem zastanowić się, co będzie dla nas optymalne.
  • Maksymalna kwota lokaty – lokaty bankowe różnią się też wysokością maksymalnej wpłaty. Zazwyczaj dobrze oprocentowane lokaty mają limit do 20 tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że nie da się znaleźć oferty z wyższym limitem.
  • Kapitalizacja odsetek – kolejna kwestia to kapitalizacja odsetek. Dzięki kilkukrotnej kapitalizacji ostateczny zysk będzie wyższy. Niemniej z reguły oferowana jest jednorazowa kapitalizacja (na koniec obowiązywania umowy).
  • Warunki umowy i konsekwencje jej zerwania – trzeba pamiętać, że umowa zawierana jest czasem nawet na kilka lat. Oznacza to, że w tym czasie bank zdeponuje środki, którymi klient nie może dysponować. Rozwiązanie takiej umowy skutkuje zwykle utratą odsetek. Warto dokładnie przeanalizować umowę pod tym kątem.

Jakie oprocentowanie lokaty wybrać?

Decyzję odnośnie do formy oprocentowania lokaty trzeba podjąć samodzielnie. Lokata z oprocentowaniem stałym to z pewnością większe poczucie kontroli i bezpieczeństwa. Już na początku wiadomo, jaki będzie zysk. Nic dziwnego, że jest to najchętniej wybierana opcja.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybrać lokatę z oprocentowaniem zmiennym. Takie oprocentowanie jest ustalane na przykład w oparciu o stopę referencyjną NBP lub stopę WIBOR 3M. Jeżeli interesujesz się ekonomią i bankowością, to możesz prognozować zmianę stóp procentowych, a co za tym idzie – swój zysk. Niemniej nie jest to nic pewnego. Często banki zastrzegają też w umowach możliwość zastosowania elementów korygujących.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,754fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx