R e k l a m a

Program Profilaktyka 40 Plus został przedłużony. To okazja, by sprawdzić swój stan zdrowia

R e k l a m a

Program Profilaktyka 40 Plus został przedłużony do czerwca 2024. Każdy, kto skończył 40. lat może się przebadać i po roku takie badania powtórzyć.

Program Profilaktyka 40 Plus to wprowadzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia jeszcze w czasie pandemii program bezpłatnych profilaktycznych badań dla osób po 40. roku życia. Pozwala on wykonać podstawowe badania, by jak najwcześniej wykryć nieprawidłowości i w razie potrzeby wdrożyć potrzebne leczenie. Celem programu jest też nadrobienie zaległości w badaniach powstałych w czasie pandemii – wtedy wiele osób zaniedbywało wizyty lekarskie, a konsekwencje zdrowotne widać do dziś.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Program realizowany jest już dwa lata, w województwie łódzkim poprzez wypełnienie ankiet zgłosiło się do niego 65 tys. osób. Najwięcej zainteresowanych było w Łodzi – 23 tys., a najmniej w powiecie łęczyckim – zaledwie 786. Ponad 60 proc. zgłaszających się to kobiety, najwięcej jest osób między 40. a 44. rokiem życia.

Mieszkańcy powiatu wieluńskiego wypełnili niecałe 1500 ankiet. Bardzo ważne, żeby zmienić te statystyki, tym bardziej, że po 40. roku życia wartość podstawowych badań diagnostycznych jest nie do przecenienia.

– Niestety frekwencja spada wraz z wiekiem. Program jest dedykowany nie tylko dla 40-latków, ale osób, które ukończyły 40. rok życia, co oznacza, że osoba 70- czy 80-letnia również może z niego skorzystać! – podkreśla Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.

Jak się zgłosić do programu?

Tymczasem zgłoszenie się do programu jest bardzo proste. W tym celu wystarczy wypełnić krótką ankietę na temat stanu zdrowia. Można to zrobić np. przez Internetowe Konto Pacjenta (wchodząc w zakładkę Profilaktyka/Ankiety) lub przez aplikację mojeIKP. Można też odpowiedzieć na pytania przez telefon dzwoniąc na infolinię 989 lub zgłosić się bezpośrednio do jednej z placówek wykonujących badania.

Ankieta ma dwie wersje, jedną dla osób w wieku 40-64 lat, drugą dla seniorów po 65. roku życia. Osoby młodsze muszą odpowiedzieć na pytania dotyczące wzrostu, wagi, obwodu w pasie, stylu życia, diety, picia alkoholu i palenia papierosów, a także ryzyka chorób nowotworowych i układu krążenia. Ankieta dla seniorów jest krótsza i wymaga prostych odpowiedzi „tak” lub „nie”. Są pytani o to, czy: mieli ostatnio badania, prowadzą aktywny tryb życia, palą papierosy, chorują na tarczycę lub choroby endokrynologiczne, mają objawy ze strony układu pokarmowego, czy mają w rodzinie nowotwory przewodu pokarmowego lub nadwagę.

Po wypełnieniu ankiety pacjent otrzyma dobrane do jego stanu zdrowia badania i elektroniczne skierowanie. Można je zrealizować w dowolnym biorącym udział w programie laboratorium. W Łódzkiem to 134 placówki.

Mając już skierowanie można zapisać się na badania od razu przez Internetowego Konto Pacjenta. Listę laboratoriów w swoim powiecie biorących udział w programie można też znaleźć na stronie internetowej pacjent.gov.pl w zakładce Profilaktyka.

Na badania z programu Profilaktyka 40 Plus od 1 lipca można zapisać się przez centralną e-Rejestrację. Osoby, które już z niego skorzystały, mogą zrobić to ponownie, jeśli minęło 12 miesięcy.

„Profilaktyka 40 PLUS” to pakiety badań dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

 1. morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
 2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
 3. stężenie glukozy we krwi;
 4. AlAT, AspAT, GGTP;
 5. poziom kreatyniny we krwi;
 6. badanie ogólne moczu;
 7. poziom kwasu moczowego we krwi;
 8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
 9. pomiar ciśnienia tętniczego;
 10. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

 1. morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;
 2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
 3. stężenie glukozy we krwi;
 4. AlAT, AspAT, GGTP;
 5. poziom kreatyniny we krwi;
 6. badanie ogólne moczu;
 7. poziom kwasu moczowego we krwi;
 8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
 9. PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity – podstawowe badanie przesiewowe wczsnych postaci raka prostaty
 10. pomiar ciśnienia tętniczego;
 11. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Pakiet badań diagnostycznych wspólny

 • pomiar ciśnienia tętniczego
 • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
 • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Po wykonaniu badania odebrane wyniki należy skonsultować ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. Oceni on, czy wyniki są prawidłowe, a w razie potrzeby zaleci dalszą diagnostykę, leczenie lub skieruje do specjalisty.

Obecnie osoby, które raz skorzystały z programu, po 12 miesiącach mogą powtórzyć badanie. To ważne, bo główną zasadą profilaktyki jest badanie się regularne, a nie jednorazowe.

Gdzie wykonać badania Profilaktyki 40 Plus?

Powiat wieluński

 • Dr n.med. Teresa Fryda Laboratorium Medyczne Sp. z o.o., Wieluń, ul. Szpitalna 16, kontakt 43 840 67 80
R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,754fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx