R e k l a m a

Program „Dobry Start”. Kto kwalifikuje się do uzyskania pomocy w kwocie 300 zł?

R e k l a m a

Od 1 lipca 2024 r. rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – do ukończenia 24 lat.

Świadczenie przyznawane jest bez względu na wysokość zarobków osiąganych przez rodziców. Można przeznaczyć je na zakup wyprawki szkolnej, czyli na przykład podręczników, zeszytów, czy przyborów szkolnych. W ubiegłym roku w województwie łódzkim Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 281 tys. wyprawek szkolnych na łączną kwotę ponad 84 mln 262 tys. zł.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Wsparcie finansowe nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów – informuje Monika Kiełczyńska z ZUS. I dodaje: – Należy pamiętać, że wiek 20 i 24 lat liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20 albo 24 lata ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym.

– Wnioski o 300 zł dla ucznia można składać od 1 lipca do końca listopada wyłącznie drogą elektroniczną. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września – informuje Monika Kiełczyńska.

Złożenie wniosku po 30 listopada będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. Samo złożenie wniosku jest bardzo proste. Trzeba jednak pamiętać, by bezbłędnie wpisać takie dane, jak: numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta bankowego. 

Najprostszym i najszybszym sposobem złożenia wniosku o 300 plus jest aplikacja mZUS. Aby aktywować aplikację mobilną ZUS, należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice, którzy nie posiadają konta na PUE ZUS wniosek o świadczenie 300 plus mogą złożyć przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,770fanówPolub nas
813obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx