R e k l a m a

Program „Profilaktyka 40 plus” przedłużony. Jak skorzystać z darmowych badań?

R e k l a m a

Program Ministerstwa Zdrowia „Profilaktyka 40 plus właśnie został przedłużony do końca 2024 roku. Mogą z niego skorzystać wszystkie osoby, które skończyły 40 lat. Nie ma górnej granicy wieku. Do tej pory w województwie łódzkim z programu skorzystało z 124 tys. pacjentów. Najczęściej były to kobiety.

Zbadaj się profilaktycznie. To nic nie kosztuje

W ramach programu „Profilaktyka 40 plus” dostępne są bezpłatne pakiety badań dla pań i panów. To, które badania pacjent otrzyma w pakiecie, zależy od wyników ankiety, którą wypełni. Pakiet badań dla pań może zawierać:

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą
  • morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
  • stężenie glukozy we krwi,
  • próby wątrobowe (ALAT, ASPAT, GGTP),
  • poziom kreatyniny we krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • poziom kwasu moczowego we krwi,
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Dodatkowo mężczyźni mogą mieć zbadany poziom PSA (antygenu swoistego dla stercza), które jest podstawowym badaniem przesiewowym wczesnych postaci raka prostaty.

– To bardzo ważne badanie, także dla osób tuż po czterdziestce. W tym wieku określamy poziom wyjściowy tego hormonu – mówi Michał Matyjaszczyk kierownik przychodni POZ w ICZMP. – Norma jest bardzo szeroka, warto wiedzieć z jakiego poziomu startujemy, by móc później łatwo stwierdzić czy wzrósł. Warto odebrane wyniki zanieść do swojego lekarza rodzinnego i skonsultować, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się nam, że są w porządku – mówi.

Morfologia krwi, którą także można sobie zlecić w ramach profilaktyki 40+, pozwala wykryć nowotwory krwi, takie jak przewlekła białaczka limfocytowa, ostra białaczka szpikowa, chłoniaki czy szpiczak. Badanie moczu to także proste, ale ważne badanie: jest jednym z badań przesiewowych i może przynieść dużo informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, np. czy jest infekcja układu moczowego, pozwala też monitorować choroby układu moczowego i choroby nerek.

Badania w ramach programu – stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy – mogą pomóc zdiagnozować hipercholesterolemię, czyli podwyższony cholesterol, który zwiększa ryzyko zaburzeń w układzie krążenia. Początkowo nie daje objawów. Rozpoznaje się ją na podstawie wyników badań krwi. Jest bardzo powszechna w Polsce, dotyka około 60 proc. dorosłych – informuje łódzki oddział NFZ. Jednak tylko nieliczni są świadomi swojego stanu zdrowia i stosują odpowiednie leczenie. LDL (zły cholesterol) odpowiada za odkładanie się cząsteczek cholesterolu w ścianach tętnic. Powoduje miażdżycę, zaburzenia krążenia i zawał serca. HDL (dobry cholesterol) działa ochronnie na ściany naczyń i pełni funkcje przeciwmiażdżycowe.

„Profilaktyka 40 plus” w województwie łódzkim

W całej Polsce z programu skorzystało już 3,3 mln osób.  W Łódzkiem z badań skorzystało 124 tys. mieszkańców regionu, co plasuje nasz region na 12. miejscu w kraju. Najczęściej z badań korzystają kobiety – 74 tys.

Jak skorzystać? Wypełnij ankietę

Łódzki oddział NFZ informuje, jak skorzystać z programu. Pierwszy krok to wypełnienie ankiety o swoim zdrowiu. Odpowiedz na pytania. Ankietę wypełnisz w swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mobilnej mojeIKP. Znajdziesz ją w zakładce „Profilaktyka”. Ankiety Możesz to zrobić również w placówce medycznej, która realizuje program. Dotychczasowa możliwość zapisania się za pośrednictwem infolinii (800 696 064), jest obecnie niedostępna W Łódzkiem takich placówek jest ponad 155, najczęściej są to laboratoria i poradnie POZ.

Ankietę możesz także wypełnić w swojej poradni POZ. Od 1 lipca 2022 r. zachęca do zrobienia badań nie tylko NFZ, ale także placówki POZ, dając za finansową premię. Za każde 100 osób, które wypełniły ankietę i zrealizowały badania w ramach programu „Profilaktyka 40 plus” poradnia POZ otrzyma 2 200 zł.  

Skierowanie na badania? Zrobisz to sam

Po wypełnieniu ankiety, do maksymalnie dwóch dni roboczych, otrzymasz e-skierowanie na darmowy pakiet badań. Nie musisz iść do lekarza. Elektroniczne skierowanie zostanie wystawione automatycznie. Gdy tylko dostaniesz e-skierowanie, możesz umówić się na badanie. Pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego! Wszystkie badania z pakietu musisz wykonać w jednej placówce, która rozpocznie realizację e-skierowania.

Ważne! Po zrobieniu badań umów się na wizytę do swojego lekarza POZ i skonsultuj swoje wyniki.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Trzy mecze i do domu
20 dni temu

A na co to komu, jeszcze coś wyjdzie i będzie kłopot.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,770fanówPolub nas
813obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx