R e k l a m a

Wieluńska policja dostaje zgłoszenia o oszustwach w Internecie. Jak działają cyberprzestępcy?

R e k l a m a

Wieluńscy mundurowi otrzymują zgłoszenia o różnego rodzaju oszustwach. Metod działania przestępców jest wiele i pojawiają się coraz to nowsze sposoby na kradzież cudzych pieniędzy. Nie daj się oszukać – przestrzega asp. sztab. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji i przedstawia najpopularniejsze ostatnio metody działania oszustów.

– Użytkownicy Internetu muszą być szczególnie ostrożni, aby nie dać się oszukać. Przestępcy często wykorzystują pocztę elektroniczną lub SMS-y i pod różnymi legendami, nakłaniają swoje ofiary do podania niezbędnych do logowania w bankowości elektronicznej danych – wskazuje asp. sztab. Grela.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Oszustwo metodą na „BLIK”

Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest włamanie na konto w portalu społecznościowym. Następnie przestępcy podszywają się pod właściciela profilu i masowo rozsyłają do wszystkich znajomych prośby o przekazanie kodu BLIK.

– Oszuści internetowi, podając się za naszego znajomego lub członka rodziny, bardzo często tłumaczą się, że nie mogą w tej chwili rozmawiać, że oddzwonią za jakiś czas. Te zabiegi mają uwiarygodnić ich działania i zapobiec dalszej weryfikacji – wyjaśnia Katarzyna Grela. I dodaje: – Jeżeli otrzymamy więc wiadomość z prośbą o przekazanie kodu do szybkiej płatności na telefon, tzw. BLIKA, upewnijmy się, komu go wysyłamy, dzwoniąc do tej osoby. Sprawdzajmy również kwotę i odbiorcę podczas potwierdzania takiej transakcji.

Portale aukcyjne

Asp. sztab. Katarzyna Grela z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu ma też kilka rad dla osób korzystających z portali aukcyjnych.

  • Jeśli to możliwe, płaćmy za zakupy za pobraniem.
  • Przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat wybranego sprzedawcy.
  • Korespondencję w sprawie zakupów i sprzedaży starajmy się prowadzić na danym portalu aukcyjnym. Oszuści często starają się z nami komunikować z wykorzystaniem szyfrowanych komunikatorów.
  • Sprawdzajmy dokładnie wiadomości, jakie otrzymujemy podczas płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę oraz jaką kwotę przelewu potwierdzamy.
  • Nigdy nie udostępniajmy nikomu naszych haseł i loginów do bankowości internetowej.

Reklama w social mediach

– Cyberprzestępcy będą starali się dotrzeć ze swoją fałszywą ofertą promocyjną do maksymalnie dużego grona użytkowników. W związku z tym przygotowują atrakcyjne i wyglądające bardzo korzystnie cenowo oferty, zamieszczając je w mediach społecznościowych – informuje asp. sztab. Katarzyna Grela.

Taka reklama ma nas zachęcić do kliknięcia w nią, a w dalszych krokach do podania swoich poufnych danych do logowania w serwisach, bankowości internetowej czy podania danych karty płatniczej. Pamiętajmy, że podanie takich danych na spreparowanej stronie powoduje, że trafią one bezpośrednio do przestępców.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,770fanówPolub nas
813obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx