Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca br. przekroczyła 1,16 mln osób. To więcej o 21,9 tys. niż w marcu 2024 roku. Na koniec pierwszego półrocza w województwie łódzkim zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było 72,9 tys. obywateli z zagranicznym paszportem. Największą grupę w regionie wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy.
– Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ZUS pod koniec czerwca br. w stosunku do marca wzrosła zarówno w statystykach krajowych, jak i wojewódzkich. W krajowych statystykach to wzrost o blisko 22 tys. obcokrajowców, a w Łódzkim o 2,2 tys. osób – informuje Katarzyna Krupicka z ZUS. – Już od lat zdecydowane największą grupę osób na rynku pracy w naszym kraju wśród cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec czerwca było ich ponad 771 tys., w województwie łódzkim blisko 51 tys. Poza nimi najliczniejsze narodowości, które legalnie świadczą pracę w naszym kraju to Białorusini – 133,9 tys. osób i Gruzini – 27,2 tys. osób.
W województwie łódzkim odnotowano ponad 72,9 tys. obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS. Dominującą grupą w regionie są obywatele Ukrainy, których jest ponad 50,7 tys. Kolejną liczną grupą cudzoziemców w ubezpieczeniu społecznym w łódzkim są Białorusini. Na koniec czerwca br. było ich 5,9 tys. Za nimi są obywatele Gruzji – 2089 osób i Indii – 1526 osób. Legalną pracę w województwie łódzkim podejmują także obywatele Indonezji, Mołdawii, Nepalu czy Kazachstanu. Do ubezpieczeń zgłoszeni są również obcokrajowcy z bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Meksyku, Tajlandii czy Chile.
– Liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce i w województwie może być inna niż ta podawana w statystykach ZUS-u, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Dane Zakładu obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, np. na umowę o pracę, zlecenia. W danych tych nie są uwzględnieni zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie – dodaje Krupicka.
Pracują i zatrudniają innych
Cudzoziemcy posiadający określoną podstawę pobytu w Polsce mogą zakładać i prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Oznacza to, że mogą podejmować i prowadzić każdą dopuszczoną polskim prawem formę działalności gospodarczej.
– Coraz częściej możemy zauważyć, że osoby z zagranicznym paszportem decydują się na otwieranie własnych biznesów w Polsce. W województwie łódzkim pod koniec czerwca prawie 2,4 tys. cudzoziemców prowadziło działalność gospodarczą. Zatem obcokrajowcy w Polsce nie tylko są zatrudnieni na umowach o pracę czy zlecenia, ale także sami otwierają firmy i tworzą dodatkowe miejsca pracy. Najwięcej firm w województwie łódzkim prowadzą obywatele Ukrainy (1352) i Białorusi (305). W całym kraju własny biznes prowadzi blisko 63 tys. cudzoziemców – dodaje Katarzyna Krupicka z ZUS.