Niemal każdy z nas ma już w domu dostęp do internetu i korzysta z niego na co dzień. Najbardziej popularne jest radiowe łącze LTE/5G. Czy jest jednak najlepsze? Niekoniecznie. Pod wieloma względami ustępuje ono technologii światłowodowej, która staje się coraz bardziej powszechna w Wieluniu i okolicach.
5G, czyli ulepszona wersja technologii LTE, miała stać się remedium na potrzebę szybkiego, dostępnego i niezawodnego łącza internetowego. W praktyce dziś nie jest w stanie spełnić w 100% żadnego z tych warunków.
Choć w bliskiej okolicy z pewnością znajdziemy liczne maszty i przekaźniki, z których do naszych urządzeń płynie sygnał radiowy, wciąż nie jest on tak doskonały, jak jeszcze do niedawna informowały nas kampanie promujące to rozwiązanie.
„Radiówka” dobra w metropoliach, gorsza poza nimi
5G sprawdza się dziś w dużych miastach i trudno z tym dyskutować. Sygnał jest tam stabilny, przekaźników mnóstwo, a łącze wspiera dobrze rozbudowana infrastruktura. W mniejszych miejscowościach użytkownicy nie są już jednak tak jednomyślnie zadowoleni, a radość w wielu przypadkach przekuwa się we frustrację. Dotyczy to przede wszystkim osób, w których sąsiedztwie pojawiają się np. wzgórze, las, czy po prostu pola. Sygnał, który dociera do ich nieruchomości nie tylko jest znacznie niższej jakości, ale czasami potrafi wręcz zanikać. Co więcej tego typu lokalizacje są niezwykle podatne na pogorszenie jakości łącza przy każdym załamaniu pogody – a ta, jak widzimy, z roku na rok staje się coraz bardziej gwałtowna. I nie widać dziś na horyzoncie rozwiązania, które sprawiłoby, że 5G i LTE dotrze do każdego mieszkania czy domu, w takiej jakości jak obiecują nam kolorowe billboardy reklamowe.
Jaka jest alternatywa?
Rosnącą popularnością w Wieluniu i okolicach cieszy się światłowód. Nie ma obecnie bardziej niezawodnego i równie szybkiego masowego łącza, które doprowadza do naszych domów internet, a co za tym idzie – streaming i telewizję. To rozwiązanie, które w zależności od pakietu (dostarczanego przez dostawców internetu i telewizji) może osiągać przepustowość przekraczającą 1Gb/s, a kilkaset Mb/s stało się już absolutnym standardem. To wystarczająca prędkość, by korzystać z wysokiej jakości streamingów, pracować na bardzo wydajnych programach i aplikacjach i – w wolnej chwili – cieszyć się z wielu opcji rozrywki, takich jak np. gry online. Przy czym korzystając ze światłowodu możemy być pewni, że nasza gra nie zatnie się z byle powodu, a kiepskiej jakości sygnał nie zepsuje nam zabawy w najmniej oczekiwanym momencie.
Światłowód dostępny w wersji „multi”
Sam światłowód to jednak nie wszystko, co oferuje dziś rynek i z czego mogą skorzystać mieszkańcy regionu. Od kilku lat w Wieluniu dostępny jest multi-światłowód – to jeden kabel, dający możliwość wyboru najlepszego dostawcy internetu czy telewizji, ale też jego łatwej zmiany w przyszłości. Nie jesteśmy tym samym skazani na monopol – ofertowy i cenowy – jednego operatora. Wręcz przeciwnie. Możemy wybrać pakiet, który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i zmienić go (lub operatora) po wygaśnięciu obecnej umowy. To identyczne rozwiązanie, które znamy np. z telefonii komórkowej. Wielu mieszkańców nie wie jednak, że od lat działa on także w przypadku multi-światłowodu. – Rynek światłowodowy mierzy się z wieloma mitami i to dobry moment, aby kilka z nich obalić. Po pierwsze nie jest to technologia mocno inwazyjna. Sama instalacja jest prosta i robiona raz na zawsze. Po drugie, użytkownik multi-światłowodu ma wybór i opcję zmiany pakietu, a przeciętna jakość łącza, z którego korzysta jest nieporównywalna z 5G i LTE – zwłaszcza w zakresie stabilności. To zatem ideale rozwiązanie dla osób, które od internetu wymagają „czegoś więcej” i które cenią sobie przewidywalność oraz wysoką jakość – mówi Anna Drążek, Regionalny Kierownik Sprzedaży w firmie Nexera, dostawcy multi-światłowodu od kilku lat działającego w województwie łódzkim.