Za nami główna część obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Wieluniu. Nie zabrakło przemówień odnoszących się do historii i teraźniejszości Polski, a dodatkowym elementem wydarzenia było odsłonięcie pamiątkowej tablicy na placu Legionów.
Obchody rozpoczęły się od uroczystego nabożeństwa w kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się na plac Legionów, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy poświęconej działalności pododdziałów 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego i komisariatu Polskiej Organizacji Narodowej. Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu Kazimierza Wielkiego, gdzie zgromadzeni mieszkańcy wysłuchali przemówień samorządowców i działaczy.
O wydarzeniach historycznych, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, przypomniał w swoim przemówieniu burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa. W dalszej części wystąpienia poddał w wątpliwość, czy obecnie Polska jest rzeczywiście niepodległa. – Jak sama nazwa wskazuje, niepodległość to możliwość stanowienia prawa bez podlegania komukolwiek innemu. (…) Czy w tej chwili jest tak, że Polska może w sposób samoistny, bez ingerencji choćby Unii Europejskiej, tworzyć swoje prawo? Niestety tak nie jest – mówił włodarz miasta.
Podczas głównej części obchodów głos zabrał też poseł Paweł Rychlik, który mówił między innymi o wielu nieoczywistych bohaterach walki o polską niepodległość. – Dziś, 11 listopada, święto wielkiej dumy. Wszyscy możemy z wypiętą piersią dziś świętować tę wolność i niepodległość, wywalczoną przez te miliony Polaków – podkreślał pochodzący z Wielunia poseł.
Uroczystość na placu Kazimierza Wielkiego poprowadził dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek, a wśród przemawiających znaleźli się jeszcze m.in. Jakub Jurdziński reprezentujący Starostwo Powiatowe w Wieluniu oraz Roman Drosiński z Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń.
W ramach tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Wieluniu nie brakuje też wydarzeń towarzyszących. 11 listopada 2024 r. o godz. 17:00 w parku im. rtm. Witolda Pileckiego zaplanowano Ognisko Patriotyzmu, a o godz. 19:00 w kino-teatrze Syrena – koncert muzyki patriotycznej „Z ziemi włoskiej do Polski”. Z kolei dzień wcześniej w Muzeum Ziemi Wieluńskiej miał miejsce koncert „Fryderyk Chopin – rzecz o wolności i byciu sobą”.