VII Krajowy Kongres Forów Skarbników już 11-12 marca 2025 r. Kolejna edycja odbędzie się pod hasłem „Budowanie przyszłości finansów JST: nowe regulacje, wyzwania i możliwości”. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego organizuje największe i najważniejsze wydarzenie dedykowane środowisku skarbników we współpracy z Krajową Radą Forów Skarbników JST, działającą przy Fundacji.
Krajowy Kongres Forów Skarbników stał się jest jednym z kluczowych wydarzeń w Polsce, które daje jego uczestnikom możliwość lepszego zarządzania finansami samorządowymi i dostarcza niezbędnych narzędzi i wiedzy w kontekście dynamicznie zmieniającego się otoczenia prawnego oraz ekonomicznego.
Fundacja co roku tworzy niezwykłą przestrzeń dla skarbników gmin, powiatów i województw z całej Polski, by kompleksowo rozmawiać o finansach w jednostkach samorządu terytorialnego. Kongres to także okazja do zaprezentowania nowoczesnych narzędzi, systemów IT i oprogramowania, które wspierają zarządzanie finansami w jednostkach samorządu terytorialnego.
Podczas dwóch intensywnych dni ostatniej edycji Kongresu, ponad 600 skarbników z całej Polski miało okazję brać udział w debatach, wystąpieniach i panelach dyskusyjnych, poświęconych kluczowym zagadnieniom związanym z finansami publicznymi. W trakcie wydarzenia eksperci i praktycy z całego kraju omawiali kwestie związane z wdrożonymi i planowanymi zmianami w zakresie realizacji budżetów, podatków i opłat oraz polityki finansowej w JST.
Ostatni rok przyniósł istotne zmiany dla finansów samorządów w Polsce, które były wynikiem zarówno decyzji rządu, jak i globalnych trendów ekonomicznych. Do najważniejszych zmian, które wpłynęły na budżety gmin, powiatów i województw, można zaliczyć: zmiany w systemie podatkowym, wzrost wydatków na administrację i usługi publiczne, zwiększający się dostęp do wsparcia z funduszy krajowych i unijnych, zwiększenie odpowiedzialności za sektor energetyczny i mieszkalnictwo, zmiany w finansowaniu oświaty i służby zdrowia, wyzwania związane z inflacją i kryzysem energetycznym. Samorządy musiały wykazać się dużą elastycznością, aby sprostać tym zmianom i zapewnić dalszy rozwój swoich małych ojczyzn. Współczesne wyzwania w samorządach, takie jak zrównoważony rozwój, zmieniające się przepisy prawne oraz nacisk na transparentność finansową, wymagają nowych kompetencji od skarbników, lepszego przygotowania do zarządzania budżetem w kontekście nowych regulacji i standardów.
Najważniejszą zmianą dla finansów samorządów jest wejście w życie nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki niej w 2025 roku samorządy mają uzyskać dochody wyższe o prawie 25 mld zł. Z jednej strony wzmocniono dochody własne samorządów, z drugiej do rozwiązania pozostały stare problemy, jak niedofinansowanie oświaty czy zadania zlecone. Krajowa Rada Forów Skarbników, m.in. poprzez udział w zespole eksperckim działającym przy Komisji Rządu i Samorządu Terytorialnego starała się artykułować potrzeby samorządów.
Jak co roku Kongres Skarbników będzie stanowił kompendium wiedzy na temat stanu finansów w jednostkach samorządu terytorialnego. Najbliższa edycja będzie okazją do dyskusji o bieżących wyzwaniach stojących przed samorządami, o zmianach w prawie, ale również o problemach i trudnościach w praktycznym stosowaniu przepisów. Uczestnicy będą również rozmawiać o nowościach technologicznych, w tym o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w pracy skarbnika.
Do udziału w najważniejszych dyskusjach i panelach wydarzenia dla skarbników ze wszystkich województw organizatorzy zapraszają przedstawicieli rządu, samorządu, biznesu i wyjątkowej klasy ekspertów, reprezentujący przede wszystkim organy nadzoru nad działalnością samorządu i świat nauki. Co roku organizatorzy zapewniają możliwość wymiany doświadczeń, wiedzy oraz dyskusji na temat aktualnych wyzwań i rozwiązań związanych z zarządzaniem finansami samorządowymi. Skarbnicy reprezentujący wszystkie regiony Polski mają także okazję do podzielenia się dobrymi praktykami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami, które pozwalają ulepszyć ich codzienną pracę.
Do współpracy w ramach wydarzenia organizatorzy zapraszają również: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych, Regionalne Izby Obrachunkowe, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, Urząd Zamówień Publicznych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Cyfryzacji, Centralny Ośrodek Informatyki, Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy, Najwyższą Izbę Kontroli, Główny Urząd Statystyczny oraz związki samorządowe.
– Wierzymy, że kolejna edycja Kongresu spotka się po raz kolejny z zainteresowaniem skarbników i pozytywnym odbiorem wydarzenia jako najważniejszej debaty na temat spraw finansów JST, nad programem której jak co roku pracuje zespół FRDL z przedstawicielami zarządów forów skarbników, działających w całej Polsce – czytamy w komunikacie organizatora.