R e k l a m a

NFZ przypomina: Na ferie zabierz EKUZ! Co trzeba o tym wiedzieć?

R e k l a m a

W razie zachorowania czy wypadku podczas zagranicznych ferii Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uratuje nas przez kosztownymi wydatkami na leczenie. Kartę można wyrobić od ręki w salach obsługi NFZ lub zamówić online. Karta nie pokrywa kosztów akcji ratunkowych w górach i transportu medycznego do Polski.

Zimowe ferie w województwie łódzkim już trwają, a jeśli planujemy zagraniczny wyjazd, czy nawet krótki wypad np. w słowackie Tatry, warto sprawdzić, czy EKUZ jest ważna, a jeśli nie – wyrobić nową. Karta EKUZ przyda się w razie urazu, wypadku czy przeziębienia. Karta uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne w Twoim stanie zdrowia do końca pobytu w danym kraju.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Warto mieć EKUZ

Karta EKUZ uprawnia do opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jakie dotyczą osób ubezpieczonych w państwie, do którego podróżujemy. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i urlopowicz za nią zapłaci. We Francji zapłacimy 20 proc. kosztów leczenia w szpitalu, w Austrii – 20 euro za dzień w szpitalu i transport lotniczy, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. NFZ tego nie pokryje.

EKUZ nie obejmuje planowanych zabiegów medycznych. W razie niefortunnego wypadku i konieczności powrotu do Polski transportem medycznym – nie jest on finansowany w ramach EKUZ. Karta nie pokrywa także kosztów akcji górskich, pomocy ratowników górskich. Dlatego warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie podróżne, aby uniknąć kosztownego rachunku.

Może być też tak, że mimo posiadania EKUZ trzeba najpierw zapłacić za leczenie. Po powrocie do Polski można złożyć wniosek o refundację poniesionych kosztów. Najczęściej rozliczanie leczenia odbywa się między instytucjami (NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju).

EKUZ nie obowiązuje w Watykanie

Karta EKUZ obowiązuje w państwach UE, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz w Wielkiej Brytanii. Karta nie jest honorowana na Wyspach Normandzkich i wyspie Man, w Monaco, San Marino i w Watykanie.

Jak uzyskać EKUZ?

  • Turystyczny wniosek o EKUZ można złożyć on-line przez IKP, mojeIKP lub ePUAP lub pocztą tradycyjną. Nie można go wysłać e-mailem.
  • Osobiście i od ręki EKUZ można otrzymać w Łódzkim NFZ (Łódź ul. Targowa 35, w delegaturach w Sieradzu, Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim). Uwaga! Student musi mieć ze sobą legitymację studencką.
  • EKUZ dostaniemy od ręki w przypadku składania wniosku osobiście. W innym przypadku trwa to do 5 dni.
  • Jeśli składasz wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta lub mojeIKP, otrzymasz informację o wygenerowaniu karty lub o negatywnej weryfikacji wniosku i jego odrzuceniu wraz z podaniem przyczyn takiej decyzji.

EKUZ w Łódzkiem

W 2024 r. łódzki oddział NFZ wydał 117.648 kart EKUZ. Najstarszy klient, który odebrał EKUZ miał 95 lat. Liczba osób, które zgłaszają się po EKUZ z każdym dniem rośnie, ale nadal nie trzeba czekać w kolejce.

Uwaga! EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Każdy w rodzinie otrzymuje swoją kartę, nawet niemowlę. EKUZ jest ważna wraz z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,964fanówPolub nas
830obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx