R e k l a m a

Fałszywy policjant i jego „asystentka” wyłudzili od kobiety ponad 30 tys. złotych

R e k l a m a

Kolejna seniorka z naszego regionu padła ofiarą oszustów. Tym razem przestępca podszył się pod policjanta i przysłał do kobiety swoją „asystentkę”. Seniorka straciła ponad 30 tysięcy złotych.

Na początku kwietnia 2025 roku 85-letnia mieszkanka Olesna odebrała telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako funkcjonariusz policji. Oszust poinformował kobietę o liście poleconym, którego ona nie odebrała. Wyjaśnił, że z tą przesyłką powiązani są przestępcy, dlatego policja prowadzi w tej sprawie dochodzenie.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Oszust w taki sposób przeprowadził rozmowę, że zmanipulowana seniorka wyjawiła mu, jakie oszczędności posiada w domu. Powiedział kobiecie, że zaraz w jej domu pojawi się jego asystentka, która sprawdzi autentyczność banknotów posiadanych przez 85-latkę – wyjaśnia mł. asp. Marek Kotara z oleskiej policji. Kobieta – rzekoma „asystentka” – rzeczywiście pojawiła się w domu seniorki. W celu dokładnego „sprawdzenia” pieniędzy oszustka opuściła dom z całą gotówką i już nie wróciła. Seniorka z Olesna straciła ponad 30 tysięcy złotych.

Stróże prawa przypominają, jak chronić się przed oszustami

  • Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
  • Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
  • Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym.
  • Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
  • Nie ulegaj presji, jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
  • Poinformuj policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Warto pamiętać, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. – Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust – przestrzega mł. asp. Marek Kotara.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,971fanówPolub nas
833obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx