Strażnicy leśni z nadleśnictw terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zostali wezwani do pomocy przez Dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.
Leśnicy z regionu pomogą finansowo, ale też od 29 października pełnią wyjątkową służbę – w systemie dwuzmianowym dostarczają tlen pacjentom walczącym o życie z wirusem COVID-19. Strażnicy leśni pełnią dyżury w szpitalu „Na Stokach” przy ulicy Pieniny 30 w Łodzi, który został uruchomiony jako szpital dla chorych na koronawirusa.
– Zanim pierwsi leśnicy pełnili dwunastogodzinny dyżur przy łóżkach chorych wszyscy zostali przebadani i dopuszczeni decyzją lekarza do pomocy przy dostarczaniu tlenu dla osób hospitalizowanych na oddziałach szpitalnych. Strażnicy leśni przeszli także szkolenie z zakresu eksploatacji urządzeń i instalacji niepalnych gazów medycznych pod okiem profesjonalnej kadry szkoleniowej, zakończone egzaminem.Od 29 października rozpoczęli służbę – informuje rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.
Zadaniem leśników jest pobranie z magazynu pustych butli z tlenem, dostarczenie do uzupełnienia i następnie długi (nawet 3-godzinny) obchód po szpitalnych salach po to, by tlen trafił do cierpiących.
Szpital nie ma centralnego systemu dostarczania tlenu do łóżek, a butle tlenowe przy łóżkach pacjentów trzeba wymieniać. Strażnicy leśni, na co dzień powołani przecież do zupełnie innych zadań, w tym wymagającym wyjątkowych działań czasie, mierzą się z ogromną odpowiedzialnością za ludzkie życie. To do nich należy sprawdzenie poziomu tlenu jaki pozostał pacjentowi i właściwa reakcja.
– Sytuacja szpitala jest trudna, nie ma tam instalacji tlenowych, a jedyną możliwością ratowania życia i zdrowia pacjentów jest dostarczanie butli z tlenem. Według uzyskanych informacji dostarczaniem tlenu zajmowała się jedna osoba na całym oddziale. Dostarczanie w ten sposób ratującego życie tlenu na czas wydaje się niemożliwe. W tym świetle prośba dyrekcji szpitala nabrała dramatyzmu i zrozumieliśmy, że mamy do czynienia z sytuacją kryzysową – informuje Krzysztof Błaszczak, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wieluń.
Swoją relacją z udziału w akcji podzielił się Marcin Staciwa, strażnik leśny z Nadleśnictwa Opoczno:
– Dopiero tam, patrząc na cierpiących przy każdym oddechu ludzi, zrozumiałem jak poważne zadanie mamy do wykonania i to, że na szali jest ludzkie życie. A w tym wszystkim trzeba jeszcze pamiętać o wielu zasadach sanitarnych, aby chronić siebie i swoją rodzinę – przekonuje Marcin Straciwa.
Dodajmy, że w kwietniu 2020r. Lasy Państwowe przekazały 2 mln zł wsparcia dla służb medycznych walczących z koronawirusem SARS-CoV-2. Po konsultacji z Dyrekcją Generalną jednostki organizacyjne Lasów Państwowych przeznaczyły te środki na pomoc szpitalom na obszarze ich działania, m.in. na zakup respiratorów. Łódzcy leśnicy przekazali wtedy ponad 250 tys. zł pięciu szpitalom w regionie z przeznaczeniem na zakup aparatury do testów genetycznych, rentgenodiagnostyki oraz ultrasonografii, jak również środki ochrony osobistej lekarzy i pielęgniarek.