R e k l a m a

Świeczki, kwiaty i Zosia. Protest kobiet w centrum Wielunia [ZDJĘCIA]

R e k l a m a

Po dwóch hucznych marszach i kilku blokadach dróg w Wieluniu, tym razem przeciwnicy decyzji TK w sprawie aborcji eugenicznej spotkali się na placu Legionów, gdzie złożyli świeczki, kwiaty i transparenty.

W rytmach wzniosłych pieśni patriotycznych, z polskimi flagami w dłoniach oraz świeczkami i kwiatami dookoła fontanny na placu Legionów – tak osoby zrzeszone wokół inicjatywy Wieluński Strajk Kobiet uczciły święto przypadające 11 listopada.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Dzisiaj świętujemy strajkując, czyli obchodzimy Święto Niepodległości z godnością. Polska jest kobietą, my jesteśmy kobietami, walczymy o swoją wolność. Polska jest wolnym krajem i my chcemy być wolne. Z pełnią honoru i oddania chcemy w taki sposób zamanifestować nasze prawa, czyli prawo do wolności i wolnego wyboru – mówiła w rozmowie na żywo z INFO Wieluń jedna z protestujących, Marzena.

Zapis transmisji na żywo dostępny jest na naszej stronie na Facebooku.

W honorowym miejscu na placu Legionów znalazł się manekin symbolizujący Zosię walczącą o prawa kobiet. Symbolika całego wydarzenia była zresztą dosyć oryginalna, oparta na twórczości Mickiewicza.

– Widzimy Zosię walczącą, inspirowaną „Dziadami” Adama Mickiewicza. Zosię, która jest niewinna, w białej pięknej sukience, z wiankiem na głowie, która walczy o swoje prawa. Stąd też nasz monolog, nieco przerobiony w wersję strajkową, ale w pełni inspirowany „Dziadami” – wyjaśniała Marzena. I dodała, że tym wydarzeniem protestujące chcą utrzeć nosa wszystkim, którzy uważają je za wulgarne czy niekulturalne.

– Nie, nie jesteśmy wulgarne, nie jesteśmy niekulturalne. Nie jest tak, że potrafimy tylko przeklinać. Jesteśmy bardzo inteligentynymi kobietami, które potrafią walczyć o swoją wolność, korzystając w pełni z poezji, literatury i tego, co dała nam nasza Polska – przekonywała nasza rozmówczyni.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Wy******
3 lat temu

Niech po sobie posprzątają.Lewactwo

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,665fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx