R e k l a m a

Agnieszka Mysakowska – nauczycielka z II LO w Wieluniu nominowana do Nagrody POLIN 2020

R e k l a m a

Uczy historii w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu, a także angażuje się w szereg inicjatyw upamiętniających lokalną społeczność żydowską. Jej zasługi doceniła kapituła Nagrody POLIN 2020. Wieluńska nauczycielka znalazła się wśród sześciu osób z całej Polski nominowanych do tego wyróżnienia.

Mowa o Agnieszce Mysakowskiej, która ma już na swoim koncie wiele sukcesów związanych z budowaniem dialogu polsko-żydowskiego. Wraz z grupą zdobyła w 2015 roku I miejsce w konkursie Szkoły Dialogu na projekt upamiętniający lokalną społeczność żydowską. Od tego czasu prowadzi Szlak Wieluńskich Żydów, zainicjowała też obchody rocznic likwidacji getta w Wieluniu oraz stworzenie muralu upamiętniającego społeczność żydowską. Zaprojektowała również tabliczkę i wspólnie z burmistrzem odsłoniła ławeczkę Ireny Sendlerowej.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Co roku organizuje Listopadowe Światło Pamięci na cmentarzu żydowskim w Wieluniu. Jest inicjatorką trzech edycji Wieluńskich Dni Kultury Żydowskiej, w których organizację zaangażowała wiele lokalnych instytucji. Za swoją działalność na rzecz utrwalania pamięci o społeczności żydowskiej została nominowana do Nagrody Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.

Kluczem praca u podstaw

Jak mówi w rozmowie z nami Agnieszka Mysakowska, nominacja do prestiżowej Nagrody POLIN 2020 była dla niej niemałym zaskoczeniem. Głównie dlatego, że w swoich wieloletnich działaniach koncentrowała się nie na błysku fleszy, lecz przede wszystkim na tzw. pracy u podstaw.

– Ona często nie daje efektu „łał!”, a nierzadko przypomina bieg z przeszkodami, który nie zawsze kończy się zwycięstwem – zwraca uwagę wieluńska nauczycielka. Tymczasem Nagroda POLIN zawsze dotąd kojarzyła jej się z działaniami wielkiego formatu.

– Okazało się jednak, że mozolna aktywność zwyczajnej wieluńskiej belferki, mająca na celu budowę mostu dialogu i wymiany doświadczeń oraz edukację o dziedzictwie polskich Żydów, ma znaczenie. Że upamiętnianie żydowskich sąsiadów naszych babć i dziadków, pozwalające wypełnić lukę w zbiorowej pamięci, jest ważne. Dla mnie. Dla Ciebie. Dla nas i dla nich – przekonuje Agnieszka Mysakowska.

„Nominacja jest już dla mnie nagrodą”

– Nominacja jest dla mnie wyróżnieniem. Nie! W zasadzie to jest już dla mnie nagrodą! I to bardzo ważną, bowiem nie tylko docenia moją pracę, pasję, ale przede wszystkim potwierdza, że droga obrana przeze mnie wiele lat temu jest słuszna. Że pomimo trudnych czasów warto być wiernym swoim ideałom i wartościom – zaznacza nasza rozmówczyni. Podkreśla też sens podejmowania działań na rzecz lepszego poznania polsko-żydowskiej historii.

– Ktoś powie: „A cóż to za wartość, to upamiętnianie Żydów?”. By upamiętniać, trzeba poznać przeszłość. Bez przeszłości nie zrozumiemy teraźniejszości, nie mamy też przyszłości. Bez Żydów nie ma Polski, a bez Polski nie ma Izraela. Wieluń przed wojną był miastem wielokulturowym. Współcześnie jest miastem pokoju i pojednania oraz dialogu… Dialogu polsko-żydowskiego – wyjaśnia Agnieszka Mysakowska. I dodaje, że oprócz wielu innych przymiotów, również za to kocha swoje miasto.

Nie byłoby sukcesu bez wsparcia

Nasza rozmówczyni nie kryje wyrazów wdzięczności wobec tych, którzy przyczynili się do sukcesu prowadzonych przez nią działań. Jak mówi, to właśnie wspólny wysiłek wielu osób zaowocował tegoroczną nominacją dla niej.

– Dziękuję panu burmistrzowi i pani wiceburmistrz oraz panu staroście za wsparcie moich działań. Dziękuję wszystkim osobom, których nie da się tutaj wymienić, bo jest ich tak dużo, za pomoc w działalności. Dziękuję moim „szlakowcom” za cierpliwość i odwagę. Dziękuję profesor Marcie Petrusewicz i Józefinie Plesner za zaufanie i zgłoszenie mojej aplikacji do nagrody POLIN 2020. Drogie panie, bez was nie byłoby tegorocznej nominacji. Toda raba – podsumowuje Agnieszka Mysakowska.

Czym jest Nagroda POLIN?

Jak czytamy na stronie internetowej konkursu, laureatami przyznawanej od 2015 roku Nagrody POLIN są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami. Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym zgłoszenia są zbierane i weryfikowane, a w drugim laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła. Ogłoszenie laureatów tegorocznej edycji nastąpi 1 grudnia 2020 roku o godzinie 20:00 w kanałach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx