R e k l a m a

Kolejne powołania ochotników do terytorialnej służby wojskowej

R e k l a m a

W niedzielę 22 listopada kolejnych 32 kandydatów stawiło się z kartami powołania do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozpoczną szkolenie wyrównawcze, tzw. „ósemkę”. Dołączą do ochotników, którzy są na półmetku szkolenia podstawowego.

Szkolenie wyrównawcze jest odpowiednikiem szkolenia podstawowego dla ochotników, z tą różnicą, że przeznaczone jest dla rezerwistów (osób po przeszkoleniu wojskowym), którzy zgłoszą chęć podjęcia służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W szeregach 32 ochotników, którzy stawili się w niedzielę rano pod bramą 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu są 3 kobiety.

Podobnie jak w przypadku „szesnastki” kandydaci przeszli test sprawności fizycznej, który ma celu stwierdzenie potencjału kandydata. Rekruci otrzymali także umundurowanie i wyposażenie (plecak, śpiwór, karimata). Została im wydana broń (karabinek MSBS Grot), z którą nie będą się rozstawać podczas szkolenia. Przez najbliższy tydzień będą doskonalić swoje umiejętności strzeleckie, poruszania się w terenie (na podstawie map, kompasu) i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki. Oprócz tego poznają elementy walki wręcz, obsługę radiostacji, przejdą szkolenie saperskie.

Wśród kandydatów jest kilku studentów – m. in. dziennikarstwa, bezpieczeństwa narodowego, wojskoznawstwa, a także ksiądz, motorniczy, pracownik banku, ochroniarz i instruktor ratownictwa wodnego. Mają od 22 do 50 lat. Pośród nich jest ponadto były żołnierz, który zdecydował się wstąpić do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, aby zostać instruktorem i jak sam powiedział:

– Swoją wiedzę i doświadczenie chcę przekazywać innym. Żołnierzem jest się przez całe życie, planuję zaangażować się w szkolenie żołnierzy i rozszerzać ich kompetencje – stwierdził Paweł Kałdoński, który jest instruktorem strzelectwa i wspinaczki.

Podczas szkolenia nowi terytorialsi będą musieli sprostać wymaganiom sanitarnym – obowiązuje zakrywanie nosa i ust, kontakt żołnierzy jest ograniczony do małych grup szkoleniowych, do których delegowani są ci sami instruktorzy, zmniejszona jest liczba osób na salach żołnierskich, odpowiednie procedury obowiązują także na stołówkach wojskowych.

Z początkiem października Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Zawieszone zostały szkolenia rotacyjne i poligonowe, ale nadal prowadzony jest nabór do formacji, odbywają się szkolenia podstawowe i wyrównawcze, które są przepustką do WOT.

fot. 9ŁBOT

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,644fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx