R e k l a m a

Kacper Kos z Chobanina zaapelował o pilne zmiany w edukacji na forum Parlamentu Młodych RP

R e k l a m a

Podczas ostatnich obrad Parlamentu Młodych RP wybrzmiał głos Kacpra Kosa z Chobanina pod Wieruszowem, który zaapelował m.in. o przywrócenie stacjonarnej lub hybrydowej nauki w szkołach i na uczelniach.

Jak mówił nastoletni działacz polityczny, młodzież w Polsce często spotyka się z uznaniem i szacunkiem, ale zdarza się, że młodzi obywatele tego kraju nie są traktowani poważnie, a ich sprawy są odkładane na bok.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Czy tak powinna funkcjonować rzeczywistość we współczesnym świecie? – pytał na forum Parlamentu Młodych RP Kacper Kos, reprezentujący ugrupowanie Wolność i Tradycja. Przedstawił też szereg problemów, z którymi mierzy się w obecnym czasie polska edukacja.

– Nasze plany zajęć są niedostosowane do panujących realiów. Zbyt dużo czasu spędzamy przed urządzeniami elektronicznymi. Wśród uczniów zauważam już negatywne skutki zdrowotne z przyczyn nauki on-line, nie tylko te związane ze zdrowiem fizycznym, ale i psychicznym – podkreślał Kacper Kos z Chobanina.

– Z tego miejsca apeluję, by jak najszybciej powrócić do normalności, do hybrydowej lub stacjonarnej nauki w szkołach i na uczelniach. Po to, by zapewnić lepsze warunki edukacyjne uczniom w naszym kraju i nie utrudniać pracy nauczycielom, którzy nie są dziś należycie doceniani – podnosił podczas obrad Parlamentu Młodych RP mieszkaniec naszego regionu.

Kim jest Kacper Kos?

Kacper Kos ma 17 lat, jest uczniem drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie. Od 2018 roku angażuje się społecznie w kontekstach historii regionalnej i polityki młodzieżowej. Pełni mandat radnego w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz w Młodzieżowej Radzie Miasta w Wieruszowie, jest również parlamentarzystą w III edycji Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej.

Przy okazji ostatnich wypowiedzi młodego parlamentarzysty postanowiliśmy porozmawiać z nim przez chwilę o funkcjonowaniu Parlamentu Młodych RP, jego wkładzie w obrady, a także planach na przyszłość.

INFO Wieluń: Jak dostałeś się do Parlamentu Młodych RP i jak długo ma trwać Twoja kadencja?

Kacper Kos: – Swoją kandydaturę do Parlamentu Młodych RP zgłosiłem w maju. Zespół organizacyjny spośród 210 kandydatów z całego kraju musiał wybrać 100 parlamentarzystów. Dodam, że z naszego województwa zgłosiło się 18 kandydatów. Ogromne wyróżnienie stanowi dla mnie fakt tego, że uzyskałem mandat parlamentarzysty III edycji parlamentu. Moja kadencja trwa do końca tego roku. Nie ukrywam jednak, że zamierzam ponownie wziąć udział w rekrutacji w nadchodzącym 2021 roku.

Jakie tematy poruszaliście podczas ostatnich obrad Parlamentu Młodych RP i jaki był Twój wkład w to posiedzenie?

– Głównym tematem ostatniego posiedzenia były współczesne wyzwania i współpraca aktywnej młodzieży z decydentami. Podczas obrad zajmowaliśmy się także aktualnymi sprawami dotyczącymi ogółu społeczeństwa, ochroną środowiska, gospodarką, edukacją, ochroną zdrowia czy też ustrojem. Na podstawie tych tematów kluby parlamentarne przygotowały propozycje uchwał, a parlamentarzyści przemówienia.

W swoim wystąpieniu skupiłem się głównie na edukacji. Uważam, że jest to sprawa, która wymaga szybkiej reakcji społecznej oraz natychmiastowej zmiany. Podczas obrad szczególną uwagę zwróciłem na edukację w szkołach średnich, jednakże w propozycji uchwały dotyczącej edukacji przygotowanej przez klub Wolność i Tradycja, który mogłem reprezentować, znalazło się znacznie więcej rozwiązań. Wiele z nich zaproponowałem osobiście. Następnym etapem było przygotowanie poprawek do uchwał innych klubów. Osobiście przygotowałem także poprawki do uchwały gospodarczej Młodej Lewicy Razem.

Co zostało zawarte w waszej propozycji uchwały przedstawionej podczas ostatniego posiedzenia?

– W swojej uchwale zaapelowaliśmy do decydentów między innymi o to, aby rozpoczęli oni konsultacje społeczne z nauczycielami i uczniami względem systemu oceniania z obecnego na punktowy lub procentowy. Podkreśliliśmy potrzebę stworzenia nowego systemu oceniania, który obowiązywałby w każdej szkole na terenie Rzeczpospolitej. Zwróciliśmy również uwagę na kwestię zwiększenia roli samorządów szkolnych, w taki sposób, by miały one faktyczny wpływ na funkcjonowanie placówek

Jak oceniasz swój dotychczasowy udział w Parlamencie Młodych RP i czy wiążesz swoją przyszłość z polityką?

– Moja działalność w Parlamencie Młodych RP to przede wszystkim udział w dwóch tegorocznych posiedzeniach parlamentu . Pierwsze z nich miało miejsce 1 czerwca, ostatnie natomiast trwało aż 3 dni – pierwszy raz w historii parlamentu – i odbyło się w dniach 20-22 listopada. Zarówno podczas czerwcowych, jak i listopadowych obrad wygłosiłem przemówienia oraz zająłem swoje stanowisko względem procedowanych uchwał.

Działalność w ramach polityki młodzieżowej, a co za tym idzie, również w parlamencie pokazują mi kolejne ścieżki, które mogę obrać w ramach swych poczynaniach. Osobiście staram się nie oceniać moich dotychczasowych osiągnięć i inicjatyw związanych z polityką młodzieżową. Zdarzają się bowiem dni, w których jestem ze swojej aktywności bardziej lub mniej zadowolony. Uważam, że jedynie wypośrodkowane opinie ogółu osób przyglądających się mojej działalności, mogą stanowić obiektywną ocenę mojej pracy. Myślę, że swoją przyszłość mogę wiązać z polityką. Obecnie czerpię ogromną radość ze współpracy zarówno z moimi rówieśnikami, jak i przedstawicielami innych grup, a reprezentowanie naszych wspólnych interesów daje mi niezwykłą satysfakcję.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,688fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx