R e k l a m a

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony do 24 grudnia

R e k l a m a

Do 24 grudnia przedłużono zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Przysługuje on m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom na opiekę nad dziećmi w wieku do 8 lat, a także na starsze dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, którzy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą są zwolnieni od wykonywania pracy (tylko w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza osoba niepełnosprawna).

Dodatkowy zasiłek przysługuje rodzicom również w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię, z którą została zawarta umowa lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19.

– Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek. Oznacza to, że przykładowo pracownik składa je do swojego pracodawcy, zleceniobiorca do swojego zleceniodawcy, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS – informuje Monika Kiełczyńska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I dodaje, że takie oświadczenie stanowi jednocześnie wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność mogą to zrobić drogą elektroniczną przez PUE.

ZUS przypomina jednak, że świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również wówczas, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

W niektórych przypadkach szkoły muszą zapewnić opiekę uczniom klas I-III

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 listopada 2020r., szkoły podstawowe mają obowiązek prowadzenia działalności opiekuńczej dla uczęszczających do klas I-III dzieci osób: zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

– Rodzice dziecka, którzy chcą skorzystać z opieki, składają wniosek do dyrektora szkoły. Jeśli wystąpią z takim wnioskiem i korzystają z opieki zapewnionej przez szkołę, wówczas nie przysługuje im dodatkowy zasiłek opiekuńczy – podkreśla Monika Kiełczyńska z ZUS.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,557fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx