R e k l a m a

Na placu Legionów w Wieluniu stanęła nietypowa wystawa fotograficzna [ZDJĘCIA]

R e k l a m a

Rzeźby bożonarodzeniowe wykonane przez lokalnych artystów, pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej, można oglądać od dzisiaj na placu Legionów w Wieluniu. Na wystawie nie zobaczymy jednak prawdziwych rzeźb, lecz ich… zdjęcia.

W ten właśnie nietypowy sposób pracownicy Muzeum Ziemi Wieluńskiej chcieli zadbać o stworzenie klimatu Świąt w centrum miasta, a przy tym wyjść naprzeciw ograniczeniom w funkcjonowaniu obiektów kultury z powodu pandemii.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Ta wystawa to takie wyjście na zewnątrz, bardzo potrzebne w czasach pandemii, podczas zamknięcia muzeów i innych instytucji kultury – podkreśla dyrektor wieluńskiego muzeum, Jan Książek.

„Żyjemy w tym momencie w czasach nie do końca normalnych”

Jak mówi burmistrz Paweł Okrasa, to dziwna sytuacja, gdy zbiory rzeźb eksponuje się wyłącznie w formie plakatów z ich zdjęciami.

– Żyjemy jednak w tym momencie w takich czasach nie do końca normalnych, kiedy utrudnione jest wejście do obiektów muzealnych i tych rzeźb nie można zobaczyć na żywo – przekonuje burmistrz Okrasa i dodaje, że można tylko zrobić fotografie, by choć w ten sposób przybliżyć mieszkańcom atmosferę Świąt.

– Mimo tego całego szaleństwa, w którym tkwimy, chcemy pokazać, że Święta są dla nas ważne. I to nie dlatego, że wtedy się daje prezenty, tylko dlatego, że jest to część naszej kultury, która swoją genezę ma w Chrześcijaństwie, w którym to jesteśmy już jako Polska od 966 roku. I tego się nie wstydzimy, pokazujemy to na zewnątrz – mówi burmistrz. Zaznacza też, że chciałby, żeby zarówno mieszkańcy Wielunia, jak i ci, którzy przyjadą tu do swoich bliskich lub na zakupy, poczuli atmosferę Świąt w formie, którą tworzyli przez lata lokalni artyści-rzeźbiarze.

Wystawa to nie tylko zdjęcia

Oprócz zdjęć rzeźb, na każdym słupie znajdują się po trzy teksty dotyczące tradycji bożonarodzeniowych na ziemi wieluńskiej.

– Jak wyglądało ubieranie choinki, co było przed choinką, jak wyglądała wieczerza wigilijna, a także wszystkie przesądy i wróżby z nią związane – precyzuje Tomasz Spychała, kierownik działu etnograficznego Muzeum Ziemi Wieluńskiej, który ma nadzieję na zaproszenie wszystkich zainteresowanych do podwojów placówki już od nowego roku.

– Mamy nadzieję, że już wtedy zaprosimy państwa do oglądania wystawy pokonkursowej „Wieluńskie Boże Narodzenie”. Zresztą kilka prac, które zostały na tę wystawę dostarczone, jest już prezentowanych na wystawie fotograficznej na placu Legionów – zdradza Tomasz Spychała. Dodajmy, że w briefiengu z okazji otwarcia wystawy wzięli udział również lokalni rzeźbiarze: Grzegorz Kołaczek oraz Henryk Hernant.

Uzupełnieniem wystawy w centrum Wielunia jest tzw. monidło, w którym można sfotografować się z Trzema Królami. Jest też choinka, która wkrótce rozbłyśnie (kliknij). Oprócz tego przed Świętami na placu Legionów pojawi się duża szopka, która była w tym miejscu eksponowana również w ubiegłym roku.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx