Dziś ogłoszono początek naboru podmiotów leczniczych, które chcą brać udział w procesie szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w Polsce. Informacje przekazano podczas wspólnej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa KPRM Michała Dworczyka oraz doradcy szefa rządu ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana.
Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, podmioty lecznicze mogą zgłaszać się do pełnienia roli punktów szczepień do 11 grudnia. Z kolei 15 grudnia oficjalnie podana zostanie lista miejsc, w których będzie można się zaszczepić.
– Chcemy stworzyć takie punkty w każdej gminie, szacujemy że będzie ich około 8 tysięcy – mówił Michał Dworczyk. I dodał, że do Narodowego Programu Szczepień może zgłosić się każdy podmiot, który spełnia wymogi i prowadzi działalność leczniczą. Tymczasem kwalifikację do szczepienia będzie mógł przeprowadzić każdy lekarz, który ma prawo wykonywania zawodu na terenie Polski.
– Szczepimy każdego, niezależnie od poziomu przeciwciał, poziomu przebytego zakażenia – poinformował doradca premiera ds. COVID-19, prof. Andrzej Horban.
Kiedy powrót do normalności?
Doradca premiera prof. Andrzej Horban przestrzegł, że szczepionka nie będzie dostępna dziś ani jutro, lecz prawdopodobnie dopiero w styczniu przyszłego roku. Jak powiedział, szczepionka zadziała wtedy, gdy większość społeczeństwa zostanie zaszczepiona. W pierwszej kolejności mają być szczepione osoby starsze, wśród których występuje wysokie ryzyko zgonu, a dopiero w drugiej kolejności przyjdzie czas na młodych.
– Szczepionką nie wyeliminujemy zupełnie wirusa, ale jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć transmisję. Będzie chorowała i umierała niewielka liczba osób – przekazał prof. Andrzej Horban. Dodał też, że efekt szczepień będzie widoczny mniej więcej po sześciu tygodniach. Tymczasem jak zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski, akcja szczepień ma ruszyć na przełomie stycznia i lutego.
– Myślę, że w okolicach wakacji sytuacja będzie się mogła uspokoić na tyle, że będziemy mogli zacząć normalnie funkcjonować – ocenił szef resortu zdrowia.
45 milionów dawek szczepionki już zamówione
Przypomnijmy, że dwa dni temu premier Mateusz Morawiecki przekazał opinii publicznej informację o tym, że rząd zamówił już 45 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Zapewnił, że szczepienia będą darmowe i dobrowolne.
Aby były skuteczne, każdy szczepiony będzie musiał otrzymać dwie dawki – najpierw jedną, a po 21 dniach drugą. Zamówione przez rząd szczepionki wystarczą zatem dla 22,5 miliona mieszkańców Polski.
Kto może zgłosić się do udziału w programie❓
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 4, 2020
➡️ przychodnie (POZ, AOS),
➡️ lekarze samodzielnie prowadzący praktykę,
➡️ szpitale,
➡️ szpitale rezerwowe. pic.twitter.com/enbn8UeJie