R e k l a m a

Koronawirus: Ministerstwo zachęca ozdrowieńców do pomagania seniorom

R e k l a m a

15 tys. seniorów, którzy zgłosili zapotrzebowanie na pomoc i 10 tys. wolontariuszy gotowych jej udzielać. To liczby opisujące Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, funkcjonujący pod skrzydłami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak podaje ministerstwo w najnowszym komunikacie, pozytywne doświadczenia ostatnich tygodni funkcjonowania korpusu sprawiły, że zdecydowano się uruchomić kolejne działanie w ramach tego projektu – wolontariat ozdrowieńców.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, mogą bezpiecznie pomagać innym, np. mieszkańcom domów pomocy społecznej. To piękna i niezwykle cenna dzisiaj postawa solidarności społecznej, wrażliwości na drugiego człowieka – podkreśla Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Kim jest ozdrowieniec?

Jako ozdrowieńcy kwalifikowane są osoby, u których wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2, a które po zakończonej izolacji nie wykazują już objawów zakażenia. Ozdrowieniec mógł przebyć zakażenie zarówno bezobjawowo, jak i objawowo.

W jaki sposób zgłosić chęć pomocy?

Ministerstwo prosi chętnych do świadczenia wolontariatu o wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie www.wspierajseniora.pl. W zgłoszeniu należy wybrać konkretny dom pomocy społecznej. Co istotne, zgłaszająca się do pomocy osoba deklaruje fakt bycia wspomnianym ozdrowieńcem, czyli przebycia zakażenia COVID-19.

Jakie mogą być formy pomocy świadczonej przez wolontariuszy w domach pomocy społecznej?

Jak informuje ministerstwo, wolontariusz już podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego ma określić rodzaj pomocy, którą deklaruje świadczyć. Mogą to być na przykład rozmowy z mieszkańcami, podawanie posiłków, organizowanie zajęć dla mieszkańców, czynności porządkowe lub inne, zależne od posiadanych przez wolontariusza kwalifikacji.

– Nie mam wątpliwości, że Polacy potrafią być solidarni. Gorąco zachęcam tych, którzy przeszli zakażenie, do dołączenia do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Wasze wsparcie jest bardzo cenne. Bądźmy razem w tym trudnym czasie – zachęca minister Marlena Maląg.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
801obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx