R e k l a m a

Dziś ruszyły w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19. „To historyczny moment”

R e k l a m a

Dziś (niedziela, 27 grudnia 2020r.) oficjalnie zaczęły się w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19. Do naszego kraju dotarła pierwsza partia niemal 10 tys. szczepionej firmy Pfizer.

Jednymi z pierwszych osób w Polsce, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19 byli naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska oraz dyrektor tej placówki prof. Waldemar Wierzba. Proces szczepień rozpoczął się nie tylko w Polsce, lecz także w większości państw Unii Europejskiej.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– To historyczny moment – powiedziała tuż przed przyjęciem szczepionki Alicja Jakubowska. Pierwsze szczepionki podano w szpitalu MSWiA w Warszawie w niedzielę o godz. 8:30.

– Jeśli chcemy wrócić do normalności, wygrać z chorobą, nie ma innej możliwości – trzeba się zaszczepić – przekonywała Alicja Jakubowska. – Nie bolało – dodała tuż po przyjęciu szczepionki.

Niemal 10 tys. szczepionek

Prawie 10 tys. dawek zawiera pierwsza patia szczepionek, która dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju. Teraz będą w nich prowadzone szczepienia osób najbardziej narażonych na zakażenie. W tzw. etapie zerowym szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, a także osoby zatrudnione na uczelniach medycznych i studenci kierunków medycznych.

Aktualnie w Polsce dostępne są szczepionki firmy Pfizer. W ich przypadku pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Osoby, które przyjęły dzisiaj pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Warto dodać, że szczepienie jest poprzedzone wywiadem lekarskim, a wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują stosowne zaświadczenie.

Premier Morawiecki komentuje

– Dzisiaj, po 300 dniach, możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności. Ten powrót do normalności może się zdarzyć dzięki szczepionce – ocenił po pierwszych szczepieniach przeciwko COVID-19 w Polsce premier Mateusz Morawiecki.

– Wierzę w naukę, wierzę w medycynę – podkreślił premier. – Im większy procent osób się zaszczepi, tym szybciej powrócimy do normalności – dodał Mateusz Morawiecki.

Do końca roku do Polski ma trafić jeszcze 300 tys. dawek szczepionki. Z kolei 15 stycznia 2021r. mają ruszyć ogólnodostępne zapisy na szczepienia. Do tego czasu szczepione będą osoby szczególnie narażone na zakażenie, tj. głównie personel medyczny i pomocniczy.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,665fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx