R e k l a m a

Filie bibliotek pedagogicznych w naszym regionie do likwidacji. Internauci protestują

R e k l a m a

Na posiedzeniu w lutym 2021r. Sejmik Województwa Łódzkiego ma zdecydować o likwidacji osiemnastu filii bibliotek pedagogicznych na terenie województwa. Na liście znajdują się m.in. filie w Wieluniu, Wieruszowie i Pajęcznie.

Wskazane filie mają przestać funkcjonować już od 1 września 2021 roku. Internetowa petycja w obronie bibliotek została podpisana już przez ponad 6 tysięcy osób.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Likwidacja bibliotek pozbawia nauczycieli i szkoły wsparcia zagwarantowanego obowiązującym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych – czytamy w petycji przeciwko likwidacji filii bibliotecznych. – Pozbawia się zarazem mieszkańców małych miejscowości dostępu do zasobów kultury i edukacji, możliwości korzystania z bezpłatnego wypożyczania książek, zajęć i wydarzeń organizowanych przez te biblioteki.

Wicemarszałek: To optymalizacja

– Optymalizujemy pracę bibliotek publicznych – twierdzi z kolei wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba (Prawo i Sprawiedliwość). Stacjonarne punkty biblioteczne mają być zastąpione przez książkomaty, a także usługę „książka na telefon” i rozszerzony dostęp do platform on-line.

– Zależy nam na maksymalnym zwiększeniu dostępności księgozbiorów dla czytelników – podkreśla wicemarszałek Ziemba i zapewnia, że żaden z pracowników filii bibliotecznych nie straci pracy. – Każdy pracownik pozostanie zatrudniony przez tego samego dyrektora biblioteki, który teraz go zatrudnia – uspokaja Zbigniew Ziemba.

Wicemarszałek przekonuje, że zadaniem Urzędu Marszałkowskiego jest nie tylko prowadzić biblioteki w jak najdoskonalszej formie, ale też optymalizować pracę tych instytucji. Ma się to stać za sprawą kilku nowinek technicznych.

Książkomaty, e-booki i „książka na telefon”

W miejsce zlikwidowanych filii pojawią się książkomaty, czyli urządzenia, dzięki którym można będzie przejrzeć zbiory biblioteki, zamówić wybrane tytuły i odebrać zamówioną książkę. Drugą nową formą działania ma być „książka na telefon”, tj. po zamówieniu książki w szkole, ma być ona dowieziona nauczycielowi. Wicemarszałek Ziemba wskazał też na możliwość korzystania z publikacji w formie elektronicznej.

– W przyszłości będzie można korzystać z usług platformy, którą zamówimy. Będzie to platforma Legimi, która daje możliwość korzystania z e-booków – przekonuje Zbigniew Ziemba.

Jako powód reorganizacji bibliotek, wicemarszałek Ziemba oprócz optymalizacji działania, wskazuje skomplikowane kwestie lokalowe. Konkretnie spośród 18 filii tylko 8 funkcjonuje w budynkach stanowiących własność Województwa Łódzkiego.

– Pozostałe działają w wynajmowanych pomieszczeniach. I na przykład w Zduńskiej Woli samorząd powiatu będący właścicielem nieruchomości, w której jest biblioteka, oczekuje że do końca czerwca opuścimy budynek. Podobna sytuacja jest w Opocznie – twierdzi przedstawiciel Zarządu Województwa. Zbigniew Ziemba wyliczył, że łączny koszt funkcjonowania bibliotek pedagogicznych to 9,9 mln zł, a koszt filii – ponad 3 mln zł.

Dodajmy, że wieluńska filia Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu znajduje się obecnie przy ul. Piłsudskiego 6.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz S
3 lat temu

Odłączyć się od Łodzi!

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,647fanówPolub nas
807obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx