R e k l a m a

ZUS: Będzie postojowe dla niektórych osób zatrudnionych na umowę zlecenie i o dzieło

R e k l a m a

Od 15 stycznia o kolejne osoby mogą wnioskować o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe. Chodzi przede wszystkim o zatrudnionych w branży artystycznej i kulturalnej.

Wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – przez ZUS PUE. Wniosek musi trafić do ZUS najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby otrzymać świadczenie należy uzyskać przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej do 15 grudnia 2020 r. m.in. z działalności twórczej w zakresie sztuk plastycznych, literatury, muzyki, działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, wokalistyki, usług w zakresie architektury.

– Osoba, która wystąpi z wnioskiem o świadczenie nie może posiadać innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, czyli np. nie może w tej sytuacji pracować na etacie lub prowadzić działalności gospodarczej – zaznacza Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

To jednak nie wszystko. Przychód z umowy cywilnoprawnej w miesiącu przed tym, w którym składany jest wniosek, nie może przekroczyć 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. w grudniu 2020 r., styczniu, czy lutym 2021 r. kwoty 15 506,79 zł).

Kwota jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego wynosi 2080 zł. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany jest wniosek wynosi do 1299,99 zł, wówczas ZUS wypłaci świadczenie wyłącznie w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
799obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx