R e k l a m a

Ponad 13 tysięcy osób w naszym regionie na Małym ZUS plus

R e k l a m a

Przedsiębiorcy korzystający z Małego ZUS plus w 2021 roku muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. W województwie łódzkim z tej ulgi korzysta ponad 13 tysięcy firm.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z Małego ZUS plus korzysta ponad 341 tys. osób, z czego 13,2 tys. w województwie łódzkim. Najwięcej przedsiębiorców zgłosiło się do ulgi w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu oraz Warszawie.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Mały ZUS plus to ulga uprawniająca do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą należy opłacać w pełnej wysokości. Przedsiębiorcy spełniający odpowiednie warunki mogli zgłaszać się do ulgi w terminie od 1 stycznia do 1 lutego 2021 roku.

Mały ZUS plus jest adresowany do tych przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tysięcy zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi mogą skorzystać tylko takie osoby, które prowadziły działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni poprzedniego roku. Warto też dodać, że z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

Wymagane formalności

Co ważne, każdy korzystający z Małego ZUS plus w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II wraz z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r., do 10 lub 15 lutego, w zależności od tego czy rozlicza się sam za siebie czy także za pracowników.

– W dokumentach rozliczeniowych powinna znaleźć się informacja o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – informuje Monika Kiełczyńska z ZUS. I dodaje, że przedsiębiorcy, którzy wznowią prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej albo spełnią warunki do ulgi w ciągu roku (np. po zakończeniu okresu 24 miesięcy korzystania z „preferencyjnych składek” na ubezpieczenia społeczne), mogą zgłosić się do Małego ZUS plus w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany.

– Przedsiębiorca, który wznowił lub rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. dokumenty rozliczeniowe składa w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca – zaznacza Monika Kiełczyńska.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx