R e k l a m a

9ŁBOT: Przysięga wojskowa w rocznicę utworzenia Armii Krajowej

R e k l a m a

14 lutego 2021 roku przypadła 79. rocznica powstania Armii Krajowej. To uroczysty dzień dla żołnierzy WOT, którzy dziedziczą i kultywują tradycje powojennych organizacji niepodległościowych. Było to również święto dla tych z żołnierzy, którzy w tym dniu złożyli przysięgę wojskową.

To była pierwsza w tym roku przysięga nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wojskowej wypowiedziało 52 nowych ochotników z województwa łódzkiego.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak relacjonuje rzeczniczka 9ŁBOT Małgorzata Glińska, przysięga odbyła się na terenie 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu. Ze względu na aktualne obostrzenia sanitarne nie brali w niej udziału zaproszeni goście, ani rodziny żołnierzy. W trakcie uroczystości dowódca 9ŁBOT płk Paweł Wiktorowicz wręczył awanse na pierwszy stopień podoficerski blisko czterdziestu absolwentom kursu SONDA.

Dokładnie 79 lat temu generał broni Władysław Sikorski podjął decyzję o przemianowaniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Tym samym powstało wówczas największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko w okupowanej Europie.

– Armię Krajową z Wojskami Obrony Terytorialnej łączy misja, struktura i terytorialność w działaniu. Podobnie jak Armia Krajowa, jesteśmy głęboko osadzeni w lokalnych społecznościach, z których wywodzą się nasi żołnierze – zaznaczył dowódca łódzkich Terytorialsów.

Podobnie jak było w AK, trzon WOT stanowią żołnierze – obywatele. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy wspólny system wartości. Jak podkreśla Małgorzata Glińska, dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika zarówno z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również z potrzeby budowania etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.

– Terytorialsi, podobnie jak niegdyś AK-owcy, wywodzą się ze społeczności lokalnych. Mają bardzo silną motywację do służby i kierują się tymi samymi przekonaniami, gotowością obrony własnej ojczyzny – informuje Małgorzata Glińska.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,644fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx