R e k l a m a

Wieluń: Obchody dnia pamięci „Żołnierzy Wyklętych” [ZDJĘCIA]

R e k l a m a

Już od dziesięciu lat 1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tegoroczne obchody tego święta w Wieluniu zorganizowano w parku im. rtm. Witolda Pileckiego.

Podczas wieluńskiej uroczystości mu czci „niezłomnym” głos zabierali poseł na Sejm Paweł Rychlik, burmistrz Paweł Okrasa oraz starosta Marek Kieler. Na miejscu nie zabrakło też harcerzy oraz warty honorowej wystawionej przez członków Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Krótką informację na temat żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia przedstawił zebranym Marek Gogola z Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Przypomniał m.in., że według szacunków o wolną Polskę walczyło wówczas z bronią w ręku około 20 tysięcy osób.

Warto dodać, że projekt w sprawie ustanowienia dnia pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Ministrów 8 czerwca 2010. Podano wówczas w uzasadnieniu, że żołnierze tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”.

fot. UM Wieluń

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx