R e k l a m a

Ruszyła waloryzacja rent i emerytur. O ile wzrosną świadczenia?

R e k l a m a

Rozpoczęła się coroczna waloryzacja rent i emerytur. Świadczenia wrosną o ponad 4 proc. Przykładowo minimalna emerytura jest teraz wyższa o 50,88 zł.

Zwaloryzowane świadczenie otrzymało już prawie milion emerytów i rencistów. To osoby, których termin płatności świadczenia przypada na pierwszy dzień miesiąca. Na czym polega waloryzacja procentowa? Na pomnożeniu świadczenia z lutego w kwocie brutto przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 104,24 procent.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Przykładowo, jeśli w lutym 2021 roku emerytura wynosiła 2000 zł brutto, to od marca wyniesie 2084,80 zł, bo 2000 zł x 104,24% = 2084,80 zł.

– Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce – wyjaśnia Monika Kiełczyńska z ZUS. I dodaje, że nie trzeba w tym celu składać wniosku, bo ZUS przeprowadza waloryzację z urzędu. Wobec tego każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia.

Jakie świadczenia rosną?

Waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe wypłacane przez ZUS, czyli emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Waloryzacja obejmuje również dodatki do tych świadczeń, takie jak dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Tegoroczną waloryzacją objęte są świadczenia przyznane do końca lutego 2021 roku.

Minimalna emerytura w górę

W związku z waloryzacją wzrosła między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn).

– Od 1 marca minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, czyli o 50,88 zł więcej niż dotychczas – podkreśla Monika Kiełczyńska. – Tak samo wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna oraz renta socjalna.

Z kolei 1250,88 zł wynosi świadczenie Mama4plus dla osób, które nie mają emerytury lub renty. Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to obecnie 938,16 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1262,34 zł, a wysokość dodatku pielęgnacyjnego to teraz 239,66 zł.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
799obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx