R e k l a m a

Czternasta emerytura w 2021 roku. Znamy szczegóły

R e k l a m a

W poniedziałek 8 marca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym w 2021 roku dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. ZUS już przygotowuje się zatem do wypłaty nie tylko trzynastej, ale równie iż czternastej emerytury.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, czyli nie będzie potrzeby składania w tym celu żadnego wniosku. Czternasta emerytura trafi do odbiorców wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w tym roku wyniesie 1250,88 zł brutto.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Czternastka będzie przysługiwała tym osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą mieć prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, czyli m.in. emerytury, renty, renty socjalnej lub świadczenia przedemerytalnego. Dodatkowego zastrzyku gotówki nie otrzymają te osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

– Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, z ZUS. – Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 złotych.

Jak informuje Monika Kiełczyńska, czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach – niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Warto też podkreślić, że z kwoty czternastego świadczenia nie będą dokonywane potrącenia ani egzekucje.

Czternastą emeryturę ma otrzymać około 9,1 mln emerytów i rencistów, z czego około 7,9 mln osób otrzyma ją w pełnej wysokości.

– Tymczasem w kwietniu emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymają trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto – przypomina Monika Kiełczyńska. – Świadczenie przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,646fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx