R e k l a m a

Łódzcy Terytorialsi wykonują loty bezzałogowymi statkami powietrznymi

R e k l a m a

Żołnierze Grupy Rozpoznania Obrazowego 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonują loty treningowe bezzałogowymi statkami powietrznymi FlyEye.

W 2020 roku wdrożono do eksploatacji zestawy BSP FlyEye w dziewięciu brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym w 9ŁBOT. Tym samym łódzcy Terytorialsi mają na wyposażeniu jeden zestaw BSP, składający się z czterech platform.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak informuje Małgorzata Glińska z 9ŁBOT, bezzałogowa platforma latająca FlyEye jest systemem przeznaczonym do realizowania misji rozpoznawczych i obserwacyjnych.

– W warunkach bojowych może być użytkowana do obserwacji pola walki, patrolowania granic i skutków katastrof, a także do monitorowania infrastruktury krytycznej – wymienia Małgorzata Glińska. – Standardowe wyposażenie FlyEye w obserwacyjną głowicę dualną wyposażoną w kamery światła dziennego i termowizyjną, może być modyfikowane w zależności od potrzeb i przeznaczenia.

Łódzcy Terytorialsi eksploatujący BSP ukończyli kursy i szkolenia niezbędne do rozpoczęcia praktycznego szkolenia w powietrzu, które zrealizowano w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

– Ponadto nasi żołnierze uczestniczyli w kursie dla operatorów BSP zorganizowanym przez producenta dronów – gliwicką firmę Flytronic oraz w szkoleniach z zasad eksploatacji Systemu Informatycznego Wsparcia Eksploatacji statków powietrznych, do którego włączono moduł dla zestawów bezzałogowych statków powietrznych – przekazuje Małgorzata Glińska.

W ramach działań z zakresu wsparcia kryzysowego żołnierze 9ŁBOT realizowali wsparcie oddziałów Straży Granicznej. Monitorowali granicę państwową z Ukrainą i w ramach działań związanych z ochroną granicy oraz zapobieganiem przestępczości zorganizowanej, wykonywali zarówno loty dzienne, jak i nocne. W razie potrzeby BSP FlyEye może być użyty również do akcji poszukiwawczych.

– W zakresie wykonywania dziennych lotów treningowych 9ŁBOT nawiązało współpracę z 1 dywizjonem lotniczym w Leźnicy Wielkiej. Żołnierze łódzkiej brygady zrealizowali łącznie ponad 60 godzin lotów – informuje Małgorzata Glińska.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,644fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx