R e k l a m a

Czy to złodzieje? Dziwne zachowanie dwóch osób, policja ostrzega. Mamy film!

R e k l a m a

Do redakcji INFO Wieluń zgłosiła się czytelniczka, której monitoring zarejestrował nietypowe zdarzenie. Wieczorową porą dwie wysiadły z samochodu w pobliżu jej domu, podeszły do ogrodzenia i rozglądały się, jednocześnie oświetlając teren posesji latarką.

– Podejrzane auto! Może ktoś kojarzy lub miał podobny incydent? Proszę o informacje – pisze czytelniczka. I dodaje: – Bądźcie czujni i ostrożni. Podejrzane osoby jeżdżą i obserwują posesje. Mogą to być złodzieje!

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Do zdarzenia doszło w jednej z miejscowości gminy Ostrówek w powiecie wieluńskim. Sprawa nietypowych „odwiedzin” została zgłoszona na policję. Jak potwierdza nam st. asp. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji, 12 marca br. funkcjonariusze z komisariatu w Osjakowie interweniowali w związku ze zgłoszeniem mieszkanki jednej z miejscowości w gminie Ostrówek.

– Zgłoszenie miało dotyczyć podejrzanie kręcących się osób w rejonie jej posesji, które podjechały samochodem – wyjaśnia st. asp. Katarzyna Grela. – Mundurowi w związku ze zgłoszeniem podjęli natychmiast czynności. Sprawdzili teren, ale nie napotkali podejrzanego samochodu ani osób. W tym przypadku nie doszło do popełnienia żadnego przestępstwa. Policjanci nigdy nie bagatelizują takich zgłoszeń, każda taka informacja jest sprawdzana – podkreśla st. asp. Katarzyna Grela.

Prezentujemy nagranie z monitoringu, przedstawiające opisane zdarzenie:

Wieluńska policja radzi, jak nie paść ofiarą włamania i prawidłowo zabezpieczyć swoje mienie

– Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia przestępstw kradzieży z włamaniem jest działanie prewencyjne – informuje st. asp. Katarzyna Grela. – Pamiętajmy, aby zamykać drzwi wejściowe i okna, nie zostawiać kluczy w zamkach. Zabezpieczmy w sposób należyty drzwi i okna wszystkich obiektów, do których mogą dostać się włamywacze, załóżmy solidne zamki – radzi policjantka.

Warto też rozważyć zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia w drzwiach wejściowych, czy też garażowych. Dla włamywacza cenny jest czas, a konieczność pokonania dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić.

– Zadbajmy także o oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych. Sprawcy dostają się do wnętrz domów, mieszkań, altan czy też placówek handlowych przez drzwi, okna czy też balkony – wyjaśnia st. asp. Katarzyna Grela. – Okna można dodatkowo zabezpieczyć roletami zewnętrznymi lub kratami, a dodatkowe zabezpieczenie może stanowić monitoring lub system nadzoru wizyjnego poszczególnych pomieszczeń, alarm z systemem powiadamiania ochrony fizycznej.

Gdzie przechowywać kosztowności? Jak mówi st asp. Katarzyna Grela, najbezpieczniejszym miejscem do przechowywania pieniędzy i cennej biżuterii jest bank. Złodzieje szybko znajdują bowiem ukryte pieniądze i wartościowe przedmioty w różnego rodzaju szafach, szufladach i innych oczywistych dla nich skrytkach.

– Zwracajmy uwagę na nieznane osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu, na podwórzu czy ulicy – podkreśla wieluńska policjantka. – Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, dobrze im się przyjrzyjmy, aby zapamiętać jak najwięcej szczegółów. To samo dotyczy podejrzanych samochodów, dobrze jest spisać numery rejestracyjne pojazdu.

– Współdziałaj zawsze z sąsiadami, zwracaj uwagę także na ich mieszkanie i dobytek. Podczas nieobecności sąsiadów zainteresuj się bliżej „odwiedzającymi” ich obcymi osobami – apeluje st. asp. Katarzyna Grela. I dodaje, że większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza rozpoznanie terenu przez złodzieja czy też włamywacza.

– Jeśli widzisz podejrzanie kręcące się osoby, czy też nieznany samochód, z którego jesteś obserwowany, powiadom o tym fakcie najbliższą jednostkę policji. Policjanci na pewno zweryfikują każdą taką informację – podsumowuje nasza rozmówczyni.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
AN
3 lat temu

Policja i tak nic z tym nie zrobi. Pod koniec lutego miałam podobne zdarzenie. Mimo podania nr rejestracji, opisu szczegółów, nagrań itd. Są bezsilni. Policja w dzisiejszych czasach ma mniej praw niż domniemani jacykolwiek sprawcy. Z sąsiadami trzeba żyć w zgodzie i wzajemnie pilnować się.

Wieluniak
3 lat temu

Włamywacze obserwują w ten sposób podwórka zanim zabiorą się za swój złodziejski trud

Watson
3 lat temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Wieluniak

Co ty nie powiesz Sherlocku

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
3
0
Podziel się swoją opiniąx