R e k l a m a

Pieniądze dla rolników. 31 marca ruszają dwa nabory wniosków z PROW 2014-2020

R e k l a m a

Już 31 marca br. młodzi rolnicy będą mogli ubiegać się o bezzwrotną premię w wysokości 150 tys. zł. Tego samego dnia rusza też nabór wniosków o 60 tys. zł bezzwrotnej pomocy na restrukturyzację małych gospodarstw.

Jak informuje ARiMR, oba nabory potrwają do 29 maja 2021 r. i są finansowane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą
Premie dla młodych rolników

Od 31 marca 2021 r. o dofinansowanie będą mogli starać się młodzi rolnicy, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwo. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o premię w wysokości 150 tys. zł przez najbliższe dwa miesiące – do 29 maja. Jak informuje ARiMR, w ubiegłym roku młodzi rolnicy złożyli ich ponad 5 tysięcy.

To już bowiem kolejny – siódmy nabór wniosków w ramach wsparcia dla młodych rolników. Dofinansowanie ma stanowić zachętę dla młodego pokolenia do rozwijania rolniczego biznesu. Środki te pozwalają nie tylko zachować opłacalność produkcji rolnej, ale przekładają się też, w dłuższej perspektywie czasowej, na jej zwiększenie, stąd rosnąca popularność tego programu.

Jakie wymogi trzeba spełnić, by móc wnioskować o bezzwrotną premię? To m.in.:

  • wiek rolnika w dniu złożenia wniosku – nie więcej niż 40 lat,
  • posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych (lub uzupełnienie ich w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy),
  • posiadanie gospodarstwa rolnego o powierzchni co najmniej 1 ha,
  • rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej przed dniem złożenia wniosku (lecz nie wcześniej, niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku),
  • posiadanie lub utworzenie gospodarstwa o wielkości ekonomicznej, mieszczącej się w przedziale od 13 tys. do 150 tys. euro,
  • przedłożenie biznesplanu dotyczącego rozwoju gospodarstwa.

Uzyskana przez rolnika premia musi zostać przeznaczona w całości na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Co najmniej 70% premii należy zainwestować w środki trwałe.

Pieniądze mają być wypłacane rolnikom w dwóch ratach. Przyjmowaniem wniosków zajmą się oddziały regionalne ARiMR. Rolnicy będą mogli je składać drogą elektroniczną, osobiście lub pocztą.

Restrukturyzacja małych gospodarstw

Od 31 marca do 29 maja 2021 r. można będzie też składać wnioski o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw. Również i w tym przypadku pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020, zaś tegoroczny nabór do programu jest dziewiątym z kolei.

O wsparcie finansowe z tego programu mogą starać się rolnicy posiadający gospodarstwa obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tys. euro.

W tym przypadku wniosek może złożyć zarówno osoba ubezpieczona w KRUS-ie, jak i w ZUS-ie. Nie ma też zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie. Pod jednym wszakże warunkiem – dochód lub przychód z działalności rolniczej musi stanowić co najmniej 25% całości dochodów lub przychodów wnioskodawcy.

Rolnik, który zdecyduje się na rozwój swojego małego gospodarstwa, może uzyskać na ten cel 60 tys. zł bezzwrotnej premii. Środki zostaną wypłacone w dwóch ratach. Wsparcie to można przeznaczyć wyłącznie na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie. Minimum 80% otrzymanych pieniędzy rolnik musi wydać na inwestycje w środki trwałe. Premię można zainwestować np. w zakup gruntów, stada podstawowego zwierząt, czy zakładanie sadów i plantacji wieloletnich gatunków użytkowanych efektywnie dłużej niż pięć lat.

Pomoc może być przyznana tylko raz w okresie realizacji PROW 2014-2020. W przypadku małżonków środki może otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne, czy odrębne gospodarstwa.

Wnioski o przyznanie dofinansowania należy składać do oddziału regionalnego ARiMR właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa. Można to zrobić osobiście, przesyłką pocztową lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx