R e k l a m a

Koronawirus: Minister zdrowia ogłosił zwiększone obostrzenia. Znamy szczegóły

R e k l a m a

Salony kosmetyczne i fryzjerskie, żłobki i przedszkola oraz niektóre duże sklepy zamknięte, a w pozostałych miejscach zaostrzone limity osób. Takie obostrzenia będą obowiązywać w Polsce od najbliższej soboty (27 marca) co najmniej do 9 kwietnia.

– Polska dzisiaj znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór pandemii koronawirusa jest bardzo silny – przekazał podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Na tę chwilę mamy zajętych ponad 70% łóżek oraz ponad 70% łóżek respiratorowych. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia – przyznał premier.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Szef rządu ocenił, że wąskim gardłem nie jest sprzęt ani łóżka, tylko dostępność lekarzy, pielęgniarek i służb medycznych. Zaznaczył też, że nawet trudne decyzje dotyczące ograniczenia mobilności czy swobód gospodarczych są obecnie konieczne. – Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam zbyt wiele marginesu swobody – podkreślił szef rządu.

– Chcę zaapelować, byśmy spędzili święta wyłącznie w wąskim gronie. W gronie najbliższej rodziny – zwrócił się z apelem Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział też, że w ciągu najbliższych tygodni do Polski ma trafić 7 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Sytuacja epidemiczna zróżnicowana w zależności od regionu

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej głos zabrał też minister zdrowia, Adam Niedzielski, który wskazał, że skala problemu jest różna w poszczególnych regionach kraju. Ocenił, że zaostrzanie restrykcji odnosi właściwy skutek, a widać to na przykładzie województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Zła sytuacja panuje natomiast na Górnym Śląsku.

– Przykład województwa śląskiego pokazuje, jak szybko sytuacja może się pogorszyć. Dynamika zachorowań na Śląsku jest bardzo ważnym zagadnieniem – ocenił szef resortu zdrowia. – Być może pacjentów ze Śląska trzeba będzie transportować poza region – dodał.

– Niestety ewolucja wirusa i pojawienie się mutacji brytyjskiej działa w kierunku nie tylko większej zakaźności, ale i większej śmiertelności – ocenił minister Niedzielski. I dodał, że średni poziom zachorowań osiągnął już 24,5 tys. na dobę, a należy spodziewać się jeszcze dalszych wzrostów.

Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca

– Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa. One będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie – zapowiedział minister Adam Niedzielski. Prezentujemy poniżej nowe zasady, wymienione przez szefa resortu zdrowia:

  • sklepy wielkopowierzchniowe meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2000 m2 – zamknięte (z wyłączeniem hurtowni i składów budowlanych)
  • w placówkach handlowych oraz innych punktach, jak np. poczta:
    • dla obiektów o powierzchni poniżej 100 m2 – jedna osoba na 15 m2
    • dla obiektów o powierzchni powyżej 100 m2 – jedna osoba na 20 m2
  • miejsca kultu religijnego – jedna osoba na 20 m2
  • salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne – zamknięte
  • przedszkola i żłobki – zamknięte (z wyjątkiem opieki nad dziećmi pracowników służb medycznych oraz porządkowych)
  • obiekty sportowe – wyłącznie dla sportu zawodowego

Minister zdrowia zarekomendował też przejście na pracę zdalną wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe.

Warto też dodać, że dzisiaj odnotowano w Polsce 34.151 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 oraz 520 zgonów. W ciągu ostatniej doby w całej Polsce podano 182.738 dawek szczepionki.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Wieluniak1969
3 lat temu

Dalej nie noście maseczek i potem płaczcie że nie możecie iść do galerii lub kina. Nie nosząc maseczek przyczyniacie się państwo do rozwoju epidemii.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,646fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx