R e k l a m a

Tarcza antykryzysowa: Wciąż można wnioskować o zwolnienie z opłacania składek oraz postojowe

R e k l a m a

Przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki pandemii wciąż mogą ubiegać się o wsparcie z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej. Chodzi m.in. o takie formy wsparcia, jak zwolnienie z obowiązku opłacania składek oraz świadczenie postojowe.

– Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. oraz za luty 2021 r. – przypomina Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. Jak dodaje, wniosek RDZ-B7 o zwolnienie z obowiązku opłacania składek można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. 

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Do tej pory w ramach tarcz ZUS udzielił wsparcia na kwotę ponad 31 mld złotych. W samym województwie łódzkim kwota pomocy z ZUS wyniosła ponad 1 mld 157 mln złotych.

Wnioski, podobnie jak w poprzednich miesiącach, należy składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Pozwala to na skrócenie czasu rozpatrywania dokumentów oraz uniknięcie wielu niepotrzebnych błędów.

Przypomnijmy, że pawo do pomocy mają przedsiębiorcy z kilkudziesięciu różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej (kod PKD). W ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie składek za luty, a także świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy). Chodzi o firmy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki, jak również fizjoterapeutów. Zwolnienia ze składek przysługują również taksówkarzom oraz przedsiębiorcy prowadzącym usługi wspomagające transport.

– Przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie powinni pamiętać o przekazaniu deklaracji rozliczeniowych. Mają na to czas do końca marca, chyba że są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji i imiennych raportów – przypomina Monika Kiełczyńska z ZUS.

Tarcza antykryzysowa przewiduje też, że przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie, przy czym uwzględnia się świadczenia już pobrane na podstawie rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego 2021 r. Wniosek o to świadczenie przedsiębiorcy mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
żonkil
3 lat temu

Ciekawe skąd na to wezmą pieniądze i kto potem będzie spłacał dług skarbu państwa

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx