R e k l a m a

Do 25 kwietnia dodatkowy zasiłek dla rodziców z powodu zamknięcia placówek opiekuńczych i oświatowych

R e k l a m a

Do 25 kwietnia br. rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola lub klubu dziecięcego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje uprawnionym rodzicom za okres, na jaki zostały zamknięte z powodu COVID-19: żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki. Środki przysługują też w przypadku niemożności sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest należny również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak mówi Monika Kiełczyńska z ZUS, świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w następującym wieku:

  • do 16 lat, jeśli mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, jeśli mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, jeśli mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

– Miesięczny zasiłek opiekuńczy, zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych, wynosi 80 proc. wynagrodzenia – informuje Monika Kiełczyńska. – Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Szkoły, żłobki i przedszkola zapewniają opiekę m.in. dzieciom pracowników służb medycznych i porządkowych

Do 18 kwietnia br. szkoły, żłobki i przedszkola powinny zapewnić opiekę dzieciom osób zatrudnionych m.in. w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, pełniących służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny, zatrudnionych w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Jeżeli rodzic mimo wszystko nie skorzysta z opieki nad dziećmi zapewnionej np. przez żłobek, klub dziecięcy,  przedszkole lub szkołę, przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jeśli skorzysta – nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx