R e k l a m a

Mieszkańcy Wielunia i regionu dostają fałszywe SMS-y. Policja ostrzega

R e k l a m a

Jeden z mieszkańców Wielunia otrzymał nietypowego SMS-a o zatrzymaniu przesyłki przez służby celne. Policja ostrzega – autorami takich wiadomości są oszuści. Nie należy otwierać linków otrzymanych razem z tego typu wiadomościami.

Jak informuje Komenda Główna Policji, nasze telefony z dostępem do Internetu stanowią szeroko otwarte okno na świat. Umożliwia nam to wykonywanie różnych operacji, w tym finansowych, ale też naraża na niebezpieczeństwa. Oszuści, aby dostać się do naszych oszczędności, próbują przejąć kontrolę nasz naszymi smartfonami.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą
Kreatywność oszustów nie zna granic

Jednym z takich sposobów jest wysyłanie niepozornie wyglądającej wiadomości SMS, z informacją na przykład o tym, że „paczka została zatrzymana przez słuzby celne”. Mało tego. Przestępcy, podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają też do przypadkowych osób wiadomość z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty do zamówionej przesyłki. Nadawca może także udawać, że wiadomość jest wysłana z Urzędu Skarbowego lub Urzędu Celnego. Wówczas również ma chodzić tylko o niewielką dopłatę.

W takiej sytuacji przestępcy piszą, że aby dowiedzieć się więcej lub uiścić zapłatę, należy kliknąć w wysłany SMS-em link. Niestety link ten może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. „Kliknięcie” może spowodować, że użytkownik smartfona nieświadomie zainstaluje na nim szkodliwe oprogramowanie. Pozwoli to wówczas osobom, które wysyłają tego typu wiadomości, pozyskać dane do logowania między innymi do kont bankowych, portali społecznościowych i wszystkiego innego co mamy w telefonie. Tym samym przestępcy przejmą do niego całkowity dostęp.

Dostajemy sygnały od mieszkańców Wielunia i regionu, że oszuści wysyłają wiadomości o różnych treściach. Jeden z naszych czytelników dostał SMS o treści: „Aktualizacja paczki PL-21H61. Zobacz aktualizacje w naszej aplikacji lub bezposrednio tutaj (link)”. Inny czytelnik informuje, że otrzymał wiadomość o treści: „Dermacol. Twoje zamowienie 13221058 zostalo wyslane. Sledzenie online: (link)”. Jak widać, kreatywność przestępców jest duża, warto zatem zachować szczególną ostrożność.

Policja ostrzega i apeluje o ograniczone zaufanie

Funkcjonariusze policji ostrzegają zatem przed tego typu SMS-ami. W żadnym wypadku nie należy wchodzić w linki otrzymane wraz z takimi informacjami.

– Musimy z ograniczonym zaufaniem podchodzić do wiadomości wysyłanych drogą mailową lub SMS-ową – apeluje Komenda Główna Policji. – Oszuści wykorzystują również bieżące sytuacje, aby uwiarygodnić swój przekaz. Powołują się np. na stan epidemii, dezynfekcję paczki i inne. A wszystko po to, aby kliknąć w wysłany link. Pamiętajmy, że ofiarą przestępców możemy się stać również na odległość.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx