R e k l a m a

Tarcza antykryzysowa – zmiany od 4 maja 2021. Będzie kolejne wsparcie dla firm

R e k l a m a

Od 4 maja przedsiębiorcy z konkretnych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek również za marzec i kwiecień 2021 roku. Będzie też możliwość otrzymania do pięciu świadczeń postojowych.

Takie właśnie zmiany wynikają z rozporządzenia RM z 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 4 maja. Jednocześnie nadal będzie można skorzystać ze zwolnienia ze składek za grudzień 2020 r., a także styczeń i luty 2021 r. – jeżeli będą spełnione nowe określone warunki.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Z pomocy będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki epidemii COVID-19. – To 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych – wymienia Monika Kiełczyńska z ZUS.

O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność przed listopadem 2020 roku i na dzień 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Zwolnienie ze składek ZUS

Wnioski o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień można będzie składać od 4 maja przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługiwać będzie firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc.

Jak informuje Monika Kiełczyńska, ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r. – Nowością jest tu więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii – podkreśla nasza rozmówczyni z ZUS.

Żeby otrzymać zwolnienie ze składek także za marzec i kwiecień, przedsiębiorca musi złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS do końca czerwca br. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi też dostarczyć dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli otrzymać ich zwrot.

Dodatkowe postojowe

Rozporządzenie z 16 kwietnia 2021 r. wprowadza też zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego do maksymalnie pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.).

– Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii – przypomina Monika Kiełczyńska.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
803obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx