R e k l a m a

9ŁBOT: Przysięga i święto łódzkich Terytorialsów

R e k l a m a

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. S. Sojczyńskiego ps. „Warszyc” 20 kwietnia obchodzi swoje święto. Uroczystość w reżimie sanitarnym odbyła się 25 kwietnia br. na terenie 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu.

Bez udziału gości i rodzin żołnierzy odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 9ŁBOT połączona ze świętem Brygady. Podczas uroczystości kolejnych 42 ochotników z województwa łódzkiego wypowiedziało słowa roty przysięgi i poszerzyło szeregi terytorialsów.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Wśród nowych żołnierzy są studenci i uczniowie, nauczyciele języka polskiego i niemieckiego, rejestratorka medyczna, osoby prowadzące działalność gospodarczą, pracownicy MPK w Łodzi, dziennikarka, kosmetyczka, pracownicy ochrony. Mają od 18 do 52 lat i jest wśród nich 13 kobiet – informuje Małgorzata Glińska z 9ŁBOT.

Terytorialsi zakończyli szkolenie podstawowe i zaliczyli egzamin końcowy, tzw. „pętlę taktyczną”. Po złożeniu przysięgi będą kontynuować 3-letni cykl szkolenia żołnierzy WOT i realizować swoją misję wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych. Było to już trzecie święto 9ŁBOT, a zarazem pierwsze od czasu, gdy Brygada otrzymała sztandar, będący symbolem jednostki.

– Żołnierze, obchodzimy dzisiaj doroczne święto Brygady, które jest dla nas wyjątkowym wydarzeniem. Ustanowione zostało dla upamiętnienia bohaterskich czynów żołnierzy niezłomnych, którzy walczyli o niepodległość, a których jest z nami coraz mniej (…) Podobnie jak żołnierze podziemia jesteśmy głęboko osadzeni w lokalnych społecznościach, z których się wywodzimy – mówił w przemówieniu do przysięgających płk Paweł Wiktorowicz.

Podczas uroczystości dowódca terytorialsów wręczył żołnierzom zasłużonym na rzecz 9ŁBOT odznaki pamiątkowe oraz tytuły honorowe Zasłużony Żołnierz Rzeczpospolitej Polskiej z odznaką tytułu honorowego III stopnia. Przypomnijmy, że żołnierze 9ŁBOT wraz z żołnierzami wojsk operacyjnych są zaangażowani w działania przeciwkryzysowe w walce z pandemią. Jednocześnie cały czas trwa nabór nowych kandydatów do służby w szeregach terytorialsów.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx