R e k l a m a

Wieluń: Rondo u zbiegu ulic Warszawskiej i Popiełuszki będzie nosić nazwę Praw Kobiet

R e k l a m a

Rondo Praw Kobiet – tak będzie nazywać się rondo u zbiegu ulic Warszawskiej i Popiełuszki w Wieluniu. Decyzję w tej sprawie podjęli dzisiaj radni miejscy.

Projekt w sprawie ustanowienia tej nazwy złożyli radni klubu „Przyjazna Gmina”. Autorzy projektu w uzasadnieniu powołali się m.in. na to, że Polska jest jednym z pierwszych krajów świata, w których kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych. Podkreślili też jednak, że nic nie jest dane raz na zawsze.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

„Musimy być zawsze czujni i z całą stanowczością przeciwstawiać się wszelkim próbom ograniczania podstawowych praw kobiet, w tym prawa do samodecydowania o sobie, swoim ciele i zdrowiu” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały w tej sprawie. Jak przekonywali autorzy, chodzi też o to, aby „okazać szacunek dla parlamentarzystek, które jako pierwsze miały odwagę zmierzyć się w wyborczej walce oraz dla tych wszystkich osób, którym również dziś sprawa równości jest bliska i mają odwagę o nią walczyć”.

Podczas dyskusji w tej sprawie na dzisiejszej sesji rady miejskiej głos zabrał też Jarosław Rozmarynowski, który w imieniu klubu radnych „Łączy Nas Wieluń” zaproponował, by rondo nazwać imieniem Bitwy Warszawskiej 1920 r. Z kolei Anna Dziuba-Marzec z klubu Prawo i Sprawiedliwość proponowała nazwać rondo imieniem księdza Franciszka Blachnickiego. Ostatecznie wszystkie trzy propozycje były po kolei głosowane przez radnych i tylko nazwa Rondo Praw Kobiet uzyskała większość głosów.

Ciekawostką jest fakt, że właśnie to rondo było kilka miesięcy temu kilkukrotnie blokowane podczas protestów uczestników Strajku Kobiet. Więcej na ten temat na przykład tutaj (kliknij).

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx