R e k l a m a

Kilkanaście osób zmarło po szczepieniu przeciwko COVID-19? To oszustwo!

R e k l a m a

Policja oraz CERT Polska ostrzegają przed nowym zagrożeniem na Facebooku. Oszuści rozpowszechniają na portalu społecznościowym fałszywe wiadomości o zgonach kilkunastu osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Jak informuje policja, w ostatnim czasie na Facebooku pojawił się fake news o kilkunastu osobach, które jednocześnie zmarły po podaniu szczepionki. Jak czytamy w jednym z postów na Facebooku, do rzekomej tragedii miało dojść w Kępnie, ale są też wersje z innymi miastami – m.in. Kaliszem czy Kołobrzegiem.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Nie można wykluczyć, że już są lub wkrótce pojawią się posty sugerujące, że do tragedii doszło w Wieluniu lub innym mieście naszego regionu. Miasta we wspomnianych postach są różne, ale jedno jest niezmienne – internauta, który chce przeczytać tekst, musi kliknąć w link i podać swoje dane.

– To podstęp oszustów, którzy chcą się wzbogacić. Jak się okazuje, ciekawość to nie tylko pierwszy stopień do piekła. W tym przypadku to pierwszy krok do utraty sporej sumy pieniędzy – ostrzega podinsp. Iwona Liszczyńska z zespołu prasowego wielkopolskiej policji.

Chcesz przeczytać artykuł? Najpierw podaj swoje dane

Wspomniany post na Facebooku odsyła do artykułu, który ma zawierać nagranie wideo oraz opis całej sytuacji związanej ze zgonami zaszczepionych osób. Po kliknięciu w link pojawia się jednak prośba o podanie i uwierzytelnienie swoich danych personalnych. Zaciekawieni tematem internauci zapominają o zasadach bezpieczeństwa i przekazują takie informacje, nie domyślając się, że całe przedsięwzięcie to fortel oszustów.

– Co jakiś czas na Facebooku pojawiają się fałszywe sensacyjne informacje dotyczące tematów, którymi ludzie szczególnie się interesują – podkreśla podinsp. Iwona Liszczyńska. – Są to posty użytkowników wskazanych z imienia i nazwiska, które odsyłają do portali o nazwach wzbudzających zaufanie. Często mają one w nazwie słowa takie jak telewizja, informacja, policyjni, itp.

Fake newsy nie są nowością w portalach społecznościowych. Już wcześniej pojawiały się podobne oszustwa na bazie artykułów dotyczących np. porwanych dzieci czy zwierząt, nad którymi znęcali się właściciele. Tytuły artykułów są chwytne i mają zachęcić do kliknięcia w link. Oszuści często podają też, że w artykule znajdziemy film pokazujący przebieg całego zdarzenia.

Po co oszustom nasze dane personalne?

– Przestępcy, mając takie dane, przejmują naszą internetową tożsamość, którą mogą w dowolny sposób wykorzystać. Między innymi po to, aby się wzbogacić np. wyłudzając numer blik od naszych znajomych – przestrzega podinsp. Iwona Liszczyńska. Jak dodaje, „fejkowe” strony internetowe zawsze tworzone są na zagranicznych serwerach, aby utrudnić pracę organom ścigania.

Przed wspomnianym oszustwem ostrzega również organizacja CERT Polska:

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,665fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx