R e k l a m a

Książka „Boginie z Žítkowej” tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

R e k l a m a

13 maja w Tygodniu Bibliotek, którego hasłem jest „Znajdziesz mnie w Bibliotece” po raz 64. spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Tym razem tematem dyskusji była książka Kateřiny Tučkovej „Boginie z Žítkowej”.

Autorka snuje opowieść wokół kobiet posiadających specjalny dar – trudniących się bogowaniem, czyli leczeniem ziołami, naparami oraz dobrym słowem. Książka osadzona jest w rzeczywistym świecie, ale odnosi się do magii, tajemniczych rytuałów, szeptuch, znachorek i ludowych wierzeń.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W Žítkovej żyła jedna z ostatnich bogiń – Surmena, której bogowanie polegało na umiejętnym wykorzystaniu darów natury. Jej skomplikowane losy próbuje po latach poznać i odtworzyć siostrzenica Dora, etnografka i zarazem ostatnia z linii bogiń, zajmująca się naukowo badaniem historii kobiet, które w ten sposób pomagały ludziom.

W powieści jest wiele wątków historycznych, m.in. procesy oskarżonych o czary i kontakt z tajemniczymi siłami sprzed wieków. Są Niemcy, komuniści, wojna, tajne archiwa, zioła, magia, wieś, wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie. Klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Książki stwierdziły, że ciągle aktualne są naturalne metody leczenia i warto sięgać po to, co daje natura.  

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx