R e k l a m a

Policjanci ostrzegają przed internetowymi oszustami. Warto mieć się na baczności!

R e k l a m a

Oszuści wymyślają coraz to nowsze sposoby na wyłudzenie od nas pieniędzy. Policja ostrzega, że w ostatnim czasie przestępczy proceder odbywa się głównie za pośrednictwem platform zakupowych. Pojawiają się też przypadki, gdy oszuści podają się za pracowników banku.

Jak informuje starszy aspirant Katarzyna Grela z wieluńskiej policji, najpopularniejszą z metod stosowanych ostatnio przez oszustów jest rzekomy zakup przedmiotów na platformie OLX.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Potencjalny zainteresowany nawiązuje ze sprzedającym rozmowę poprzez komunikator WhatsApp. Tam przez chwilę prowadzi z nim rozmowę, upewniając się, czy dana oferta jest aktualna, po czym wyraża zainteresowanie zakupem. Następnie informuje nas, że właśnie dokonał płatności za wystawiony przedmiot. Po chwili „nabywca” przesyła nam link do strony udającej witrynę OLX, która pozwala na finalizację transakcji. Na pulpicie pojawia się okno, w którym należy wpisać numer swojej karty, jej ważność, trzycyfrowy kod CVC oraz saldo. Cyberprzestępca zapewnia, że jest to standardowa procedura, która pozwoli nam uzyskać pieniądze za przedmiot z ogłoszenia. Uzupełnienie tych danych oraz potwierdzenie płatności online, może skutkować utratą środków z naszego konta – ostrzega st. asp. Katarzyna Grela.

Jak ustrzec się zagrożenia? Warto podczas internetowych transakcji pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • uważać na próby nawiązania kontaktu poza portalem zakupowym i unikać ich!
  • nie klikać w nieznajome linki do stron, zwłaszcza dotyczących płatności
  • zwracać uwagę na adres widoczny w przeglądarce!
  • zwracać uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujemy dane karty, gdyż fałszywe strony często są napisane niegramatycznie, zawierają błędy!
  • dokładnie czytać SMS-y z banku, zwracając uwagę na to, jaką transakcję autoryzujemy!
Fałszywy pracownik banku

Jak informuje policja, kolejną metodą działania oszustów jest podszywanie się pod pracownika banku. W tym przypadku oszust dzwoni do danej osoby, podaje się za konsultanta bankowego i informuje o niepokojących transferach pieniężnych na koncie ofiary.

– Aby zapobiec rzekomej kradzieży pieniędzy „konsultant” poleca zainstalowanie aplikacji, która umożliwia mu zdalne wykonywanie działań na smartfonie czy komputerze rozmówcy. W ten sposób oszust ma dostęp do naszego urządzenia i tym samym konta, z którego dokonuje przelewów, a następnie wypłaca wszystkie zgromadzone na nim środki – zdradza sposób działania oszustów st. asp. Katarzyna Grela.

Aby ustrzec się przed tą formą oszustwa warto pamiętać, że pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, czy hasła do konta, ani tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS. Nie polecają też instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta.

– O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować policję, korzystając z numeru alarmowego 112 – zaleca st. asp. Katarzyna Grela.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
803obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx