R e k l a m a

Rekordowa liczba Ukraińców w województwie łódzkim według danych ZUS

R e k l a m a

Ponad 42,4 tys. obywateli Ukrainy ubezpieczonych w ZUS mamy w województwie łódzkim. To rekord. O ile w ubiegłym roku lockdown i pandemia przyhamowały przyjazd przedstawicieli tej narodowości do Polski, o tyle obecnie sytuacja wróciła już do normy.

Jak informuje ZUS, w całym kraju liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń na koniec marca 2021 roku wyniosła 766 tys., zaś w kwietniu było ich już 780,5 tys. Z kolei w samym województwie łódzkim na koniec marca br. zgłoszono do ubezpieczeń 53,4 tys. obcokrajowców.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W skali całego kraju najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy – 564 tys. Na drugim miejscu są Białorusini – 54,4 tys., a na trzecim Gruzini – 14,3 tys. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja w naszym województwie.

– Najwięcej zgłoszonych do ubezpieczeń cudzoziemców pochodzi z Ukrainy – 42 437, następnie z Białorusi – 2 207  i z Gruzji – 1 198 – informuje Monika Kiełczyńska z ZUS województwa łódzkiego.

Ubezpieczeni z Ukrainy w województwie łódzkim

Na koniec 2019 roku w naszym województwie do ubezpieczeń w ZUS było zgłoszonych w sumie 35 tys. obywateli Ukrainy. Z powodu COVID-19 i związanego z tym lockdownu, w 2020 r. liczba pracujących w województwie przedstawicieli Ukrainy zmalała do 31,4 tys. na koniec czerwca. Obecnie mamy zdecydowany rekord, jeśli chodzi o liczbę osób tej narodowości zgłoszonych do ubezpieczeń, bo jest ich już prawie 42,5 tys. Niewątpliwie ma to związek z otwarciem granic.

Warto dodać, że do ubezpieczeń społecznych są zgłoszeni również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza. – Jednak żadna z nich nie podlega ubezpieczeniom w łódzkich placówkach ZUS. Mamy za to np. 6 osób z Wybrzeża Kości Słoniowej i 213 osób z Bangladeszu – zauważa Monika Kiełczyńska.

ZUS od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z zagranicy, pracujących w Polsce. Pod koniec 2015 r. instytucja notowała 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys. Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się KRUS.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,663fanówPolub nas
807obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx