R e k l a m a

Wieluńska policja ostrzega przed oszustwami metodą „na wnuczka” i „na policjanta”

R e k l a m a

Wieluńska policja przypomina, że oszuści działający metodą na wnuczka”, czy „na policjanta” wciąż żerują na starszych osobach. Warto ostrzec krewnych przed niebezpieczeństwem utraty pieniędzy.

Dzięki kampaniom informacyjnym i apelom policji świadomość społeczeństwa w kwestii metod działania oszustów jest coraz większa. Coraz częściej seniorzy orientują się, że ich rozmówca nie jest tym, za kogo się podaje. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, gdy osoby starsze tracą czujność i dają się zwieść oszustom. Ci zaś wykorzystują empatię i łatwowierność seniorów oraz ich chęć pomocy swoim najbliższym.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Przedstawiając nieprawdziwe historie, podszywając się pod członków rodziny, a nawet policjanta czy prokuratora, nakłaniają seniorów do przekazania pieniędzy, które niekiedy stanowią oszczędności całego życia. Budują przekonanie co do swych dobrych intencji, jednocześnie wywierając presję, nie zostawiając chwili na zastanowienie się i podjęcie właściwych decyzji – wyjaśnia starszy aspirant Katarzyna Grela z wieluńskiej komendy policji.

Schemat działania oszustów wygląda zazwyczaj następująco: przestępca wypytuje się, ile oszczędności posiada starsza osoba i prosi o ich przekazanie „tajnemu policjantowi” lub pozostawienie w wyznaczonym miejscu, gdzie ma być przygotowana policyjna zasadzka. Chwilę po telefonie od rzekomego „wnuczka” czy „krewnego” potencjalna ofiara otrzymuje następne połączenie telefoniczne, od tych samych oszustów, którzy jednak tym razem podają się już za funkcjonariusza Policji, CBŚP lub prokuratora. Przestępca informuje, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy a policja (lub CBŚP, prokuratura) właśnie prowadzi akcję zmierzającą do ujęcia oszustów i potrzebuje pomocy seniora, by tego dokonać.

Czasami oszuści informują, że oszczędności te zostaną zwrócone bezpośrednio po specjalnym oznakowaniu. Jeśli senior posiada środki w banku, oszust prosi o ich wypłacenie w całości, informując jednocześnie, by nikomu nie mówić o celu wypłaty. Oszust przekonuje ofiarę, że pracownik banku również jest uwikłany w przestępczy proceder. Sprawcy od początku rozmowy przez telefon komórkowy nie pozwalają się rozłączyć i w ten sposób „monitorują” pokrzywdzonych w drodze do banku i podczas transakcji.

– Pieniądze pozostawione w miejscu rzekomej „zasadzki” zostają bezpowrotnie utracone, bowiem oszuści przejmując gotówkę lub inne kosztowności, natychmiast zrywają kontakt z ofiarą – przestrzega st. asp. Katarzyna Grela.

Policja ostrzega

 • Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu.
 • Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach trzymasz oszczędności.
 • Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje.
 • Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer.
 • Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom.
 • Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy.
 • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań. Nie wykonuj jego poleceń, nie daj się zmanipulować.
 • Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
 • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
 • Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

Funkcjonariusze przypominają

Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Nie poprzestają na kontakcie telefonicznym, oraz nie zwracają się do osób postronnych o pomoc w realizacji działań operacyjnych. W przypadku odebrania takiego telefonu należy natychmiast się rozłączyć i powiadomić policję. Każdorazowo warto wszystko gruntownie sprawdzić i nie ulegać namowom ani groźbom przestępców.

 • Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon.
 • Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów.
 • Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani danych policjantów biorących w nich udział.
R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,753fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx