R e k l a m a

Gmina Wieluń: Kompostownia o wartości niemal 7 milionów złotych oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]

R e k l a m a

Nowoczesną kompostownię otwarto na składowisku odpadów w Rudzie. Warta niemal 7 milionów złotych instalacja ma pozwolić na utrzymanie niskich stawek za odbiór odpadów od mieszkańców gminy Wieluń.

Inwestycja ma związek z kwestią gospodarki o obiegu zamkniętym, w którą gmina Wieluń zaangażowała się mocno w latach 2016-2017. Burmistrz Paweł Okrasa przypomniał podczas otwarcia kompostowni, że kiedy kilka lat temu ustalano te pomysły na przyszłość, władze Wielunia były wyśmiewane przez samorządowców z innych miast, skłaniających się w kierunku oddaniu gospodarki odpadami w ręce prywatnych podmiotów.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Gmina Wieluń poszła w innym kierunku i zdecydowała się na rozbudowę własnej instalacji przetwarzania odpadów. Jak mówił burmistrz, taką decyzję podjęto między innymi ze względu na to, że dzięki temu samorząd może lepiej kontrolować koszty ponoszone na gospodarkę odpadami.

– Ta instalacja została uruchomiona w połowie kwietnia, czyli działa raptem miesiąc z małym ogonkiem. Ale już teraz widzimy, że dzięki tej inwestycji nie podniesiemy dla mieszkańców opłat za odbiór odpadów – stwierdził Paweł Okrasa. Przypomnijmy, że mieszkańcy gminy Wieluń płacą obecnie za odbiór odpadów 15 zł miesięcznie za osobę, a 13 zł w przypadku posiadaczy przydomowych kompostowników.

– Jeżeli nie zaistnieją żadne okoliczności niezależne od gminy, w postaci wzrostu podatków czy dodatkowych opłat, to możemy powiedzieć, że w ciągu 2 – 3 lat na pewno te opłaty dla mieszkańców naszej gminy nie wzrosną – zapewnił burmistrz Wielunia.

Kompostownia przetworzy 23 tys. ton odpadów rocznie

Instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów uzyskała pozwolenie zintegrowane oraz status Instalacji Komunalnej (dawniej RIPOK). Rocznie kompostownia będzie przetwarzać ok. 23 tys. ton odpadów.

Nowo otwarta instalacja, której eksploatacją zajmuje się Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Wieluniu, pozwoli na zagospodarowanie odpadów bio pochodzących nie tylko od mieszkańców gminy Wieluń. Szacuje się, że dzięki inwestycji finansowanej przez NFOŚiGW możliwe będą oszczędności rzędu 500 tys. zł rocznie.

Rządowe wsparcie

Warta ponad 6,8 mln złotych inwestycja została sfinansowana w połowie z dotacji od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w połowie z pożyczki udzielonej przez ten sam fundusz.

– Gospodarka o obiegu zamkniętym to jeden z ważniejszych elementów zrównoważonego rozwoju lokalnego – argumentował obecny na otwarciu wiceprezes NFOŚiGW, Artur Michalski. Słów uznania dla samorządu nie krył też wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

– Optymalizacja kosztów dla mieszkańców jest bardzo ważna, a bez tego typu obiektów byłoby to trudne. Cieszę się, że samorząd podchodzi do tego kompleksowo, czyli swoje zadania chce realizować sam, inwestując w instalacje, które dają gwarancję efektów środowiskowych – podkreślał wiceminister Jacek Ozdoba. I oficjalnie zapewnił, że Wieluń ma i będzie miał wsparcie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Nie było łatwo, ale to nie koniec inwestycji w Rudzie

Oficjalne otwarcie kompostowni z pewnością cieszy, ale droga do tego miejsca bynajmniej nie była usłana różami. Budowa instalacji zaczęła się w marcu 2019 roku, a jej oddanie do użytku zapowiadano pierwotnie na początek roku 2020. Później terminy były przekładane ze względu na problemy z budową obiektu, a już ukończeniu inwestycji przez długi czas barierą nie do pokonania był brak pozwolenia zintegrowanego, wydawanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Ostatecznie instalację udało się uruchomić dopiero w połowie kwietnia bieżącego roku. Dzięki kompostowni Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieluniu nie musi już przewozić odpadów organicznych na składowisko w Dylowie pod Pajęcznem i płacić zewnętrznemu podmiotowi za ich utylizację. Dodatkowo wieluńska „komunalka” może odsortowywać z odpadów zmieszanych frakcję bio, która zostanie przerobiona na kompost w Rudzie. To pozwala zmniejszać ilość śmieci przewożonych do Dylowa, a tym samym koszty przedsiębiorstwa komunalnego. Jak zapowiada burmistrz, to nie koniec inwestycji na składowisku w Rudzie.

– Ten obiekt to jest dopiero pierwszy etap naszych inwestycji w tym miejscu. Kolejny za chwilę też będzie miał wymiar faktyczny, ponieważ jesteśmy w trakcie ogłaszania przetargu na budowę punktu selektywnej zbiórki odpadów. Pracujemy też nad koncepcją budowy linii do segregacji odpadów. Chcielibyśmy te inwestycje zamknąć w roku 2025 i wtedy to miejsce będzie miejscem dla nas kompletnym – zapowiedział burmistrz Paweł Okrasa.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx