R e k l a m a

Weź pieniądze i posadź las – wkrótce ruszy nabór wniosków

R e k l a m a

Rolnicy gospodarujący na gruntach o słabszej jakości, które nie zapewniają odpowiednich plonów, mogą posadzić na nich las i dostać na ten cel dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O wsparcie będzie można ubiegać się w terminie od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 r.

Poddziałanie dotyczące zalesienia jest skierowane do rolników, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia albo grunty te stanowią własność małżonka. Pomoc może otrzymać rolnik, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów. Beneficjentami mogą być też jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Wsparcie na zalesienie ma charakter jednorazowej, zryczałtowanej płatności, która ma zrekompensować koszty wykonania zalesienia oraz jego ochrony. Wysokość pomocy jest uzależniona m.in. od tego, czy sadzone będą drzewa liściaste czy iglaste, od rodzaju gruntów, nachylenia terenu, czy wyboru sposobu zabezpieczenia uprawy leśnej. Kwota wsparcia waha się od 8 307 zł/ha do 12 707 zł/ha.

W kolejnych latach do zalesionych gruntów rolnik może otrzymać dodatkową pomoc:

  • przez 5 lat – premię pielęgnacyjną w wysokości od 794 zł/ha do 1 628 zł/ha;
  • przez 12 lat – premię zalesieniową, która jest rekompensatą za wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej, w wysokości 1 215 zł/ha.

Działka, na której ma być posadzony las, musi mieć co najmniej 0,1 ha i minimum 20 m szerokości, chyba że graniczy z lasem – wtedy szerokość gruntu nie ma znaczenia. W 2021 r. powierzchnię maksymalną, do której można ubiegać się o pomoc, zwiększono do 40 ha.

Jak informuje ARiMR, bardzo ważnym dokumentem, który trzeba posiadać, aby posadzić las, jest plan zalesienia sporządzony przez nadleśniczego Lasów Państwowych. Jego kopię, z potwierdzeniem za zgodność z oryginałem, należy dołączyć do wniosku o przyznanie wsparcia. Grunty przeznaczone do zalesienia powinny być położone poza obszarami Natura 2000, rezerwatami przyrody, parkami narodowymi czy krajobrazowymi lub ich otulinami.

Wnioski o dofinansowanie należy składać do biur powiatowych Agencji, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy. Można je składać osobiście, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,754fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx