R e k l a m a

Nie spisałeś się przez Internet? Spodziewaj się telefonu od rachmistrza!

R e k l a m a

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Osoby, które nie spiszą się przez Internet, muszą liczyć się z telefonem od rachmistrza. Warto znać numery telefonów, z których zadzwoni prawdziwy rachmistrz, żeby uniknąć przekazania swoich danych ewentualnym oszustom.

Główny Urząd Statystyczny zatrudnił rachmistrzów, których zadaniem jest pomoc w spisaniu się tym respondentom, którzy nie dokonali tego dotychczas samodzielnie poprzez formularz internetowy lub telefonicznie na infolinii spisowej. Jak informuje GUS, rachmistrz może zadzwonić z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej, tj. 22 279 99 99.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Jeśli już zrealizowałeś obowiązek spisowy przez Internet albo poprzez infolinię spisową, nikt z GUS nie będzie dzwonić do Ciebie w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych – przestrzega Główny Urząd Statystyczny.

Prawdziwy rachmistrz nie zada pytań o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych, co należy zgłosić na policję. Warto też pamiętać, że aż do odwołania rachmistrzowie nie będą odwiedzać respondentów w domach.

Tożsamość rachmistrza można zweryfikować przez:

  • Specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
  • Kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

– Jeśli nie spisałeś się przez Internet lub na infolinii, zadzwoni do Ciebie rachmistrz. Zgodnie z ustawą nie możesz odmówić przekazania danych rachmistrzowi – informuje GUS.

Jak dodaje Główny Urząd Statystyczny, wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość, a osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dobry park
3 lat temu

Nie dotyczy artykułu.

Dobry park
3 lat temu

Lepiej by oddali kasę chłopaka którego okradli na parkingu zdziebo ps.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,663fanówPolub nas
807obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
2
0
Podziel się swoją opiniąx