Szykuje się duże luzowanie obostrzeń w Polsce. Planowane zmiany ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.
Jak stwierdził podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, wszyscy czekaliśmy na ten moment oddechu po trzeciej fali koronawirusa.
– Można powiedzieć, że ten moment jest na wyciągnięcie ręki, ale pamiętajmy, że cały czas pandemia może tu i ówdzie wybuchać – dodał szef rządu. Morawiecki zaznaczył też, że na początku czerwca udało się pobić rekord ponad 620 tys. szczepień dziennie, a infrastruktura pozwala na wykonanie dużo większej liczby szczepień, niż zgłasza się chętnych.
Szef rządu zapowiedział też luzowanie dotychczas obowiązujących obostrzeń.
Zmiany od 13 czerwca 2021
- Dozwolona będzie sprzedaż i spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.
- Limit wiernych w świątyniach zostanie zwiększony do maksymalnie 50 proc. obłożenia. Limit ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Zmiany od 26 czerwca 2021
- Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
- Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
- Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
- Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
- Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
- Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.
Co istotne, wszystkie powyższe limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. Ten wyjątek nie obowiązuje jednak w przypadku ozdrowieńców.